MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİNE İLGİ ARTIYOR

MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİNE İLGİ ARTIYOR
Bu içerik 0 kez okundu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Fatsa ilçesinde kültür mantarı üretimi yapan Murat Akmaz ve Hülya Coşkun'a ait tesisi ziyaret ederek hem incelemelerde bulundu hem de ürünlerini hasat eden üreticilerin mutluluklarına ortak oldu.

 

Fındığın yanında ek gelir getirici ürünler için üretimi teşvik ettiklerini belirten Yılmaz, bu ürünler arasında kültür mantarının da önemli yer tuttuğunu dile getirdi.

"Yıllık 390 ton mantar üretimi"

İlimizde mantar üretimi konusunda yapılan çalışmaların olumlu sonuçlar verdiğini ve son üç yılda yapılan çalışmalar neticesinde ilimizde mantar üretim tesisi sayısının 29'a ulaştığını söyleyen Yılmaz; "İlimizde 2015 yılında 1 tane istiridye mantarı tesisi bulunurken, İl Müdürlüğümüz tarafından son üç yılda yapılan çalışmalar neticesinde bugün itibari ile 8 tanesi beyaz şapkalı mantar, 21 tanesi ise istiridye mantarı olmak üzere toplamda 29 tane kültür mantarı üretimi yapan tesisimiz mevcuttur. Bu tesislerimizin toplam üretim alanı 3.900 m2 dir. 100 mlik bir istiridye mantarı tesisinden yılda yaklaşık 10 ton ürünün alınabileceği göz önünde bulundurulduğunda mevcut üretim alanlarında tam kapasite ile üretim yapılması durumunda ilimizde yıllık 390 ton mantar üretimi gerçekleştirilebilmektedir." dedi.

"Ordu'ya uygun"

İstiridye mantarının Ordu'ya uygun olduğunu belirten Yılmaz, şunları kaydetti; "Karadeniz'de arazilerin çok parçalı ve parsellerin küçük olmasından dolayı küçük üretim alanlarında gerçekleştirilebilen mantar yetiştiriciliği ilimiz için çok uygundur. Çünkü istiridye mantarı dar alanda yüksek getirisi olan bir üründür. Şöyle ki, 100m²'lik bir üretim alanından 90 günde 2-3 ton arasında ürün alınabilmektedir. Piyasada kilogramı ortalama 8-10 TL' den alıcı bulduğundan, üreticilerimiz 3 ay gibi kısa bir sürede 16-30 bin aralığında gelir elde edebilmektedir."

Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mustafa Bayhan hayran bıraktı
Mustafa Bayhan hayran bıraktı
ENGELSİZLER ORDUSU'NDA ROTA İZMİR
ENGELSİZLER ORDUSU'NDA ROTA İZMİR