Lise öğrencileri kendilerini okula ait hissetmiyor

Lise öğrencileri kendilerini okula ait hissetmiyor
Bu içerik 0 kez okundu.

 

TEDMEM’in “Türkiye’de okul türlerine göre öğrencilerin okul yaşamı nasıl farklılaşıyor” başlıklı raporuna göre lise öğrencileri kendilerini okula ait hissetmiyor. Öğrencilerin yaşam memnuniyetleri ise OECD ortalamasının altında.

Gazete Rüzgarlı’nın haberine göre, TEDMEM, PISA 2018 verilerinden hareketle, Türkiye’de öğrenci ve okul müdürlerine uygulanan anketler sonucunda toplanan bazı verileri derledi. Türkiye’de okul iklimi ve öğrencilerin iyi olma hali ile okuma performansı arasındaki ilişkilerin detaylıca incelendiği raporda, okul türlerinin öğrencilerin yaşamını nasıl etkilediği araştırıldı.

Raporda, zorbalığa maruz kalan öğrenci oranı, disiplin iklimi, öğrenciler arası rekabet/işbirliği algısı, okul etkinliklerine aile katılımı, öz yeterlik algısı gibi konuların okul türüne göre oldukça farklılaştığı görüldü.

Araştırmaya göre, tüm okul türlerinde öğrencilerin kendilerini okula ait hissetmiyor oluşu dikkat çekti. OECD ortalamasına kıyasla Türkiye’de öğrenciler daha az mutlu ve yaşam memnuniyetleri daha düşük. Sosyal bilimler liselerinin ise yaşam memnuniyeti, okula devam gibi birden fazla konuda olumsuz bir tablo çizmesi dikkat çeken konulardan biri olarak göze çarpıyor.

Araştırmaya göre İmam hatip lisesi öğrencileri yaşamdan daha memnun. Fen lisesi öğrencilerinin ise yarısı endişeli.

Araştırma sonuçları ışığında TEDMEM şu önerilerde bulundu:

“Akademik başarı, okul yaşamı ve öğrencilerin iyi olma hali arasındaki ilişkiler Türkiye’de tüm okul türlerinde oldukça net görülebilmektedir. Bu nedenle, nasıl ki okullarda öğrencilerin akademik özelliklerine göre farklı öğretim programları uygulanabiliyorsa, öğrencilerin sosyal ve duygusal gelişimlerini destekleyecek uygulamalar da öğrencilerin ihtiyaçlarına göre şekillendirilmelidir. Ayrıca, öğrencileri ortaöğretim çağında akademik başarılarına göre gruplayarak ayrıştırmanın öğrencilerin sosyal ve duygusal gelişimleri üzerindeki etkileri göz ardı edilmemelidir.” Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor