"KÜLLEME, FINDIĞI TEHDİT EDİYOR"

Bu içerik 0 kez okundu.

Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, fındıkta külleme hastalığının çok büyük bir tehdit oluşturmasına rağmen Ordulu fındık üreticilerinin para kazanamadığı için bu mücadeleyi yapamadığını söyledi.

 

Ordu'da 100 üreticiden belki 1 tanesinin külleme ile mücadele ettiğini aktaran Şensoy, en az % 80'inin mücadele etmesi gerektiğini savundu.

"Üretici bir kez bile atamıyor"

Külleme tehdidinin devam ettiğine değinen Şensoy; "Külleme aralıksız coğrafyayı vuruyor. En büyük tehdit. Şuan da Ordu’da hala tehdit devam ediyor. 5 sene aralıksız hastalık sürdü ve bu yılda çıktı. Semptomlar gözükmüş, Altınordu’nun bazı mahallelerinde külleme başlamış şuanda. Üzülüyoruz. Külleme bir mantardır, mantar’da yayılıcıdır. Bununla ilgili Tarım Bakanlığı çalıştı, 5 tane ruhsatlı külleme ilacı piyasaya sürmüş durumda. Bitki koruma ürünü diyebiliriz. Ama bunlarda çok kolay değil. Hep aynı şeye geliyoruz maliyet. Üretici para kazanabilmeli ki, harcasın. Küllemede bir uygulama yetmez. Biz 15 Nisan’da 1. uygulama ile başladık. 20 günde veya ayda 1 uygulama gerekirse 2. hatta 3. ve 4. uygulamayı da yapmamız gerekir. Bu ruhsatlı ilaçlarla üretici inanın bir defa bile bahçesine giremiyor, uygulama yapamıyor." dedi.

"% 80'i mücadele etmeli"

Külleme ile mücadelenin tam zamanı olduğunu aktaran Şensoy, şunları kaydetti; "Ordu’da 100 tane fındık üretici varsa şuanda ancak 1 tanesi ilaçlama yapıyor. Üretici bahçenin başında değil, birde üretici para kazanamıyor. Küskünlük var. Fındık olsa ne olacak. Zaten para kazanamıyor. Bu duruma getirmeyecektiniz. Külleme ile % 80’inin mücadele etmesi lazım. Bu hastalık girdi, nerden girdiği de halen belli değil. Yani üretici fındığından para kazanamadığı için çok düşük bir kısmı bu mücadeleyi yapabiliyor. Büyük bir çoğunluk şuan külleme ile mücadele yapması gerekirken yapmıyor veya yapamıyor."

Ordu Hayat/Gözde Özgür (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
İstanbul’un imarı Ordulu Onur Soytürk’e emanet
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ