KRİZ BİLGİSAYAR SEKTÖRÜNÜ DE ETKİLEDİ

KRİZ BİLGİSAYAR SEKTÖRÜNÜ DE ETKİLEDİ
Bu içerik 0 kez okundu.

Altınordu ilçesinde bilgisayar tamiri ve satışı yapan Önder Öztürk, ekonomik kaostan dolayı bir durgunluk olduğunu ve bu durgunluğun da işlerini etkilediğini söyledi.

 

Döviz artıkça parça fiyatlarının da arttığını ve bunu da fiyatlara yansıtmak zorunda kaldıklarını aktaran Öztürk, fiyatlar yüksek olduğu için vatandaşların yeni bilgisayar almak yerine tamirat yolunu tercih ettiğini dile getirdi. 

 

'Dövizin yüksek olması bizim fiyatlarımızı direkt etkiliyor' diyen Öztürk, şu açıklamalarda bulundu;

 

"Durgunluk var"

İşlerimizde bayram dönüşü hareketlenme oldu ancak beklediğimiz düzeyde değil. İster istemez piyasada ciddi durgunluk var, ekonomik kaostan dolayı bu durgunluk. Ama bayram öncesinden biraz daha iyi hareketlendi. Parça fiyatlarının yüksek olması, doğal olarak bütün ürünlere satış fiyatlarına yansıyor. Döviz kurunun yüksek olmasından mütevellit bütün fiyatlar paralel olarak yükseliyor. Haliyle vatandaşın alım gücüne endeksli olarak da tercihleri değişebiliyor.

 

"Vatandaşın alım gücü yok"

Tamiratın ücreti boyutuna göre değişiyor bu durum, yeni bilgisayar alımı eğer yüksek rakamlara çıkıyorsa tamiratta yeni bilgisayar tercihi de oluyor ama ağırlıkla tamirat tercihine gidiliyor. Ekonomik kriz bizi ciddi manada etkiledi. Vatandaşın alım gücü olmayınca bizimde işlerimiz sakin oluyor haliyle çok fazla etkiledi.

 

"Büyük balıklar bizi etkiledi"

Küçük ve orta ölçekli işletmelerden bahsediyorum. Büyük noktalar var Ordu’da bunlar bizi ciddi manada salladı. Onlara büyük balık diyebilirim, biz ikili diyaloglarımızdan dolayı daha çok satış yapabiliyoruz. Servis hizmeti verdiğimiz için işlerimize katkıda bulanabiliyoruz. Onun haricinde satış noktasında direk dövize endeksli anlık kur değişikliklerinde fiyatlar TL’ye çevrilerek müşteriye veriliyor. Bundan dolayı da dövizin yüksek olması bizim fiyatlarımızı direkt etkiliyor. Haliyle yüksek fiyat gördüğü zaman vatandaş alımını erteliyor.

 

"Taksit sıkıntısı var"

Taksit seçeneklerinde sıkıntı yaşıyoruz. Önceden 12 taksit yapıp vade farkı koymadan vatandaşa bu ürünü satabiliyorduk. Tek çekimde bile vade farkı alıyor bankalar %2-3 civarında vade farkı alıyorlar. Bu bizi de müşteriyi de direkt bağladığı için ciddi manada etkiliyor. Hal böyle olunca müşteri alım yapmadığı için malımız rafta uzun süre kalabiliyor. Böyle sıkıntılar yaşayabiliyoruz.

 

"İşi sahada öğrenmek lazım"

Bizim sektörde bu işi yapabilmek için önce çok meraklı ve hevesli olması lazım. Alttan yetişen çırak tabi ki var. Alttan yetişen çırak var ama kalifiye bir personel olması için biraz zaman istiyor. Bu işin bir okulu var ama temel eğitim alınıyor, işi sahada çalışarak görmesi ve pratikte öğrenerek görmesi lazım ki tam anlamıyla yetişmiş olsun.

 

Ordu Hayat/Samet Sezer (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAKEM FACİASI!
HAKEM FACİASI!
"SIRA PLAY-OFF FİNALİNDE"