KORONA DA VAR, KENE DE!

KORONA DA VAR, KENE DE!
Bu içerik 0 kez okundu.

Halk arasında 'kene' olarak nitelendirilen ve yaz aylarında sık görülen Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarına karşına uzmanlardan uyarı geldi. ODÜ Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, vatandaşları uyararak, dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda Ordu'da KKKA vakalarına rastlandığını hatırlatan Enginyurt, üreticilerin bahçelere girmeye başladığını belirtirken, kene ısırığının belirtilerine karşı uyarılarda bulundu.

"Keneyi kendiniz çıkarmayın"

Kenenin çıkartılırken dikkat edilmesi gerektiğini savunan Enginyurt; "Kırsal kesimde yaşayan, hayvanlarla ilişkisi olanlara, kırsal kesimde özellikle çalılıklar ve otların olduğu yerlerde piknik, av veya çeşitli amaçlarla bulunanlara bulaşabilmektedir. Veterinerler, avcılar, kasaplar ve çiftçilerde, meslek hastalığı olarak görülebilir. Keneyi olabildiğinde hızla vücuttan uzaklaştırmak en önemli nokta. Ancak biz kenelerin vatandaşlar tarafından kendi başlarına değil hastanelerde çıkarılması gerektiğini söylüyoruz. Çünkü vücuda yapışan bir keneyi patlatmadan çıkarmalıyız.” dedi.

"Kısa giysiler giyilmemeli"

Alınacak önlemleri sıralayan  Enginyurt; "Hayvan barınakları veya kenelerin yaşayabileceği alanlarda, çıplak ayakla dolaşılmamalı. Kısa giysiler giyilmemeli, mümkünse açık renkli, uzun kollu ve uzun paçalı giysiler tercih edilmeli. Kenelerin yoğun olduğu alanlarda çalışanlar ya da bulunanlar lastik çizme, bot giymeli veya pantolonlarının paçalarını çoraplarının içine sokmalı. Piknik ve doğa aktivitesi sonrası vücut kene yönünden ayrıntılı şekilde muayene edilmeli. Kenelerin üstüne kimyasal dökülmesi, kibrit ile yakılması gibi işlemler hastalık etkenlerini bulaştırma riskini artırabileceği için bu davranışlardan kaçınılmalı. İnsanları, hayvanları ve barınakları kenelerden korumak için ilaçlandırma çalışmaları yapılmalı. KKKA insandan insana bulaşabileceği için hastalarla temastan kaçınılmalı, zorunlu olarak temas edenler ise eldiven ve maske kullanmalı." diyerek sözlerini tamamladı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!