istanbul escort

Klarnet Ordu'dan sorulur

Klarnet Ordu'dan sorulur
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu'da klarnet üretimi yapan Erman Özdemir, Hüsnü Şenlendirici, Serkan Çağrı, Bülent Altınbaş, Mustafa Kandıralı ve dünyaca ünlü sanatçılara klarnet verdiklerini belirterek, klarnetlerin üzerine dedesi Ahmet Özdemir'in adını yazdıklarını ve 70 yıldan bu yana bu işle uğraştıklarını söyledi.  

 

70 YILDIR KLARNET YAPIYORLAR

 

Klarnet üretimi yapan kardeşlerden Erman Özdemir, ‘Dedemizin vesilesiyle yapmaya başladığımız bu işle, aldığımız patentli isimle hem Türkiye’yi hem de Ordu’yu temsil ediyoruz. bu bizim için gurur verici." dedi.

 

"Dünyaya klarnet gönderiyoruz"

Özdemir, patent alarak seri üretime devam ettiklerini belirterek; "Yoğun talep var. Son dönemde, daha da artmış durumda özellikle yurt dışı taleplerimiz daha da fazla, Klarnet sanatçılarının çoğu zaten bizi bilir. Türkiye’de zaten 70 yıldır bu işle uğraşıyoruz. Türkiye’deki ilk yapımcıları bizleriz. Dünya’nın hemen her yerine gönderim yapıyoruz. Dünya’da özellikle Sol klarnet anlamında lider konumunda olduğumuzu düşünüyoruz. Birçok ünlü isimle çalışma durumundayız. Hüsnü Şenlendirici, Serkan Çağrı, Bülent Altınbaş, Mustafa Kandıralı  Türkiye’de bu işle uğraş veren ve Woody Allen, Alain Damiens, Sarah Elbaz, birçok ünlü isim bizden almış durumda, yapmış olduğumuz bütün üretimleri Ahmet Özdemir Türkiye Ordu olarak yazıyoruz. Önceden sadece Ordu'ydu, yurt dışına da aşırı talep olunca ülkemizin de adını duyurmamız gerekiyordu o yüzden Türkiye ibaresini de koyduk. Bunu da patentli marka olarak almış durumdayız." diye konuştu.

 

"Dede mesleği"

Erman Özdemir, "Bu işe başlamamız Dedemiz Ahmet Özdemir vesilesiyle oldu. Yaklaşık 30 yıldır bu mesleğin içerisindeyim. 3 erkek kardeş olarak bu işin içerisindeyiz zaten, şuanda 5 kişilik ekip var, inşallah bunu daha da büyütmeyi, daha da çoğaltmayı düşünüyoruz." dedi.

 

"32 farklı malzeme kullanılıyor"

Ayda 10 tane klarnet yapabildiklerini söyleyen Özdemir, şunları kaydetti; "Klarneti abanoz ağacı, gül ağacı son dönemde bizim kendimizi has dünyada ilk üretmiş olduğumuz taş klarnet üretimi, 32 çeşit farklı malzemeden üretim yapıyoruz. 5 kişilik bir ekiple 4 günde 1 tane üretebiliyoruz. Önceki dönemlerde ayda 1 adet üretiyorduk, sonra biraz daha işi araştırma neticesinde takım taklavat çoğalttıkça işlerimizde hızlanmaya başladı. Şuan ayda 10 tane klarnet yapabiliyoruz. Yeni hedeflerimiz bizim en belirgin özelliğimiz, dünyada olmayanı yapabilmek sol klarnet hususunda gerek görselliğinde gerek icra ve hâkimiyet anlamında yapmış olduğumuz birçok yenilik var. Bunların da patentlerini alarak yola devam edeceğiz. Tüm klarnetlerin genel olarak el imalatıyla üretimini, geleneklere bağlı olarak üretimine devam edebilmek  istiyoruz."

 

Ünlü isimlerin katılımıyla klarnet şöleni konser, festival düzenlemeyi düşündüklerini aktaran Özdemir,  atölyelerinin merkeze taşınmasından ötürü şuan da düzenleme ve yerleşim yaptıklarını dile getirdi.

 

"Duyguların tercümanı"

'Klarnet tamamen bir duygu enstrümanıdır' diyen Özdemir, sözlerini şu şekilde tamamladı; "Nefesli saz olduğu için içten gelinerek icrası yapılan bir enstrümandır. Bir açıdan da şöyle bakmak gerekiyor. Geçmişteki insanların, duygu enstrümanı olduğu için o geçmişteki yaşanmışlıkları acısıyla tatlısıyla, onu farklı bir dille anlatma şekli, o aşkı tamamlayan bir obje diyebiliriz klarnet için."

 

Ordu Hayat/Samet Sezer (Özel Haber)

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
4 AYDIR MAAŞLARINI ALAMADILAR!
4 AYDIR MAAŞLARINI ALAMADILAR!
2.AMATÖRDE PLAY-OFF ZAMANI
2.AMATÖRDE PLAY-OFF ZAMANI