Advert

"KİVİDE BUDAMA HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

7 bin 780 ton kivi üretiminin gerçekleştirildiği Ordu'da üreticiler, kışlık bakımın da sonuna geldi. Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, zamanında tamamlanan kışlık bakımın üretimi ve kaliteyi artıracağını söyledi.

Kivide budama işlemlerinin artık sonuna gelindiğini aktaran Uzunlar, gübre seçiminde de kivi bahçelerinde kimyasal yerine inek veya koyun gübresi kullanmanın daha doğru olacağını ifade etti.

Ordu'da 2019 yılında 7 bin 780 ton kivi üretimi gerçekleştirildiğinin altını çizen Uzunlar, verimi aldıktan sonra artık sıranın bakıma geldiğini söyledi.

"Verimi artırır"

Kivide daha fazla verim alınabilmesi için kivi budamasının usulünce yapılması gerektiğine dikkat çeken Uzunlar, Kivi yaprağını döktükten sonra her yıl budanır. Budama yapmazsanız ürün hem az olur hem de kalitesiz olur. Kivide kış budaması için artık son günler. 15 Şubat'a kadar budamaların yapılması gerekiyor. Kış budaması kivi için hayati önem taşıyor. Eğer üretici kivi budamayı bilmiyorsa, teknik yardım almalı. Aksi taktirde kiviye zarar verebilir. Yanlış budama sonucunda bir ağaçta 100 kivi eksik alır. Bu yüzden ya teknik bir yardım alınmalı ya da bir bilenden izlenerek yapılmalı" dedi.

Budama işlemi yaparken altta kalan ağaç dallarının da güneş almasını sağlamak amacıyla üstteki dalların budanmasının önemli olduğuna değinen Uzunlar, dalların arasındaki mesafelerin korunması gerektiğini kaydetti.

Kivinin dibinin çapa yapılması gerektiğini de aktaran Uzunlar, bahar aylarında çok fazla kimyasal gübreden kaçınılması gerektiğini dile getirdi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI