KİVİ ÜRETİMİNDE HEDEF 12 BİN TON

KİVİ ÜRETİMİNDE HEDEF 12 BİN TON
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Uzunlar, geçen sene 7 bin 100 ton kivi ürettiklerini belirterek, hedeflerinin birkaç yıl içerisinde 12 bin ton kivi üretmek olduğunu dile getirdi.

 

Ordu'ya kivi üretimi sayesinde yıllık 15 milyon lira civarında para girdiğini aktaran Uzunlar, kivinin fındıktan hem avantajlı hem de karlı olduğunu söyledi.

"Kiviye ilgi arttı"

Ordu'da kivi üretiminin yıldan yıla arttığına dikkat çeken Uzunlar, şu ifadelere yer verdi; "Geçtiğimiz yıl Ordu'da 7 bin 100 ton kivi üretimi yapıldı. Üretimimiz sürekli artıyor. Ancak biz bu üretimi daha da artırmayı amaçlıyoruz. Vatandaşlar kivi dikimine tekrardan başladı. Fındık politikasının iyi gitmemesi nedeniyle kivi bahçesine el verişli olan kişiler fındık bahçelerini kesip kivi dikmeye başlıyor. Hedefimiz birkaç yıl sonra 12 bin ton kivi üretimine ulaşmak. Ordu olarak bunu başarabiliriz." dedi.

"Boş araziler kullanılmalı"

Üretime müsait boş arazilere kivi dikilmesi durumunda üretimin daha da artacağını söyleyen Uzunlar; "Kivi ile ilgili yeni alanlar yaratılarak hedefimize ulaşabiliriz. kivi üretimine el verişli alanlarda üretime başlanabilir. Kivinin istenilen fiyatlara satılmasıyla beraber üreticilerimiz yeniden bahçelerine kivi dikmeye başladı. Bu artarak devam edecektir."

Uzunlar, son olarak kivinin sadece bir meyve olmadığına dikkat çekerek, kivinin sanayi sektörüne de açılması gerektiğini savundu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
YENİ ORDUSPOR'DA İPLER KOPTU
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR
MESUDİYESPOR, YENİ SEZONU İPLE ÇEKİYOR