KİVİ ÜRETİMİNDE HEDEF 10 BİN TON

KİVİ ÜRETİMİNDE HEDEF 10 BİN TON
KİVİ ÜRETİMİNDE HEDEF 10 BİN TON Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, 2019 yılında Ordu'da 2 bin üretici tarafından 3 bin 190 dekar alanda 7 bin 780 ton kivi üretimi gerçekleştirildiğini belirterek, hedefin 10 bin ton olduğunu söyledi.

Üretime uygun alanlara yeni modern kivi bahçeleri kurarak kivinin Ordu ekonomisine katkısını artırmak istediklerini aktaran Yılmaz, bu doğrultuda İl Müdürlüğümüz ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde “Ordu İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi”ni hayata geçirdiklerini aktardı.

"7 bin 780 ton üretildi"

'Kivi yetiştiriciliği ilimizde 3 bin 190 dekar alanda 2 bin üreticimiz tarafından gerçekleştiriliyor' diyen Yılmaz, şunları kaydetti; "100 dekar alanda modern kivi bahçeleri oluşturma çalışmaları şuan devam ediyor. Projemiz ile kurulmakta olan kivi bahçelerinin yanında üreticilerimiz kendi imkânlarıyla da 100 da alanda yeni bahçeler kuruyor. Böylelikle 200 da alanda yeni kivi bahçeleri tesis edilmiş olacak ve toplam kivi üretim alanımız 3 bin 390 dekara ulaşacak. 2019 yılında ilimizde 7 bin 780 ton kivi üretimi meydana geldi. Kivi birim alan getirisi yüksek olan ve pazar problemi olmayan bir üründür. İlimizde özellikle sahil kesimde kivi yetiştiriciliği üreticilerimize ciddi manada gelir sağlamaktadır. Hali hazırda şu an mevcut kivi bahçelerimizin tam olarak verim çağına gelmesi durumunda yaklaşık 10 bin ton yıllık ürün elde etmemiz mümkündür. Elimizde en az mevcut üretim alanlarımız kadar daha kivi yetiştiriciliğine uygun alanlarımız bulunmakta olup, bu alanlarında üretime kazandırılmasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir."

"Ordu kivisi marka oldu"

 “Ordu Kivisi”nin markalaştığını belirten Yılmaz; "İlimizde yetiştirilen kivi, kendine has aroması ve depoya dayanıklılığı ile her zaman ön plana çıkmakta. Bizde buradan yola çıkarak bu ayrıcalığı değerlendirmek istedik ve İl Müdürlüğü olarak “Ordu Kivisi”nin coğrafi işaret alması noktasında yoğun çalışmalar başlatmıştık. İl Müdürlüğümüz ve Ordu Üniversitemiz ile birlikte yaptığımız çalışmalar neticesinde Ordu kivisinin depoda uzun süre muhafaza edilebildiği bilimsel olarak ortaya konuldu. Bu çalışmaların ardından Ordu Valiliğimiz himayesinde Türk Patent ve Marka Kurumuna coğrafi işaret tescili başvurusunda bulunmuştuk. Yaptığımız başvuru neticesinde kendine has aroması ve depoya dayanıklılığıyla tüketicinin gözdesi olan “Ordu Kivisi” Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Eylül 2019 tarihinde resmen tescillendi. Böylelikle “Ordu Kivisi” marka haline geldi. Bunun neticesinde geçtiğimiz kivi hasat sezonunda tüm üreticilerimiz İlimize dışarıdan gelen tüccarlarla bağlantı kurarak kivilerini dalında sattılar. Yaptığımız çalışmaların sonuç vermiş olması bizi oldukça mutlu etti." dedi.

Ordu Hayat/Seran Eren Şensoy (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!