"KIRTASİYE ÜRÜNLERİNDE KANSEROJENE DİKKAT"

Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu'da 35 yıldan bu yana kırtasiyecilik yapan Sedat Gönül, çocuklarına kırtasiye ürünleri alacak olan velilere altın değerinde tavsiyelerde bulunarak; "Kırtasiye ürünü alırken, Çin malına dikkat edin. Sağlık Bakanlığı onaylı ürünleri alın. Yoksa aldığınız ürün hem çocuğunuza zararlı olur hem de çöpe gider." dedi.

 

Okul sezonun başlamasıyla beraber kırtasiyeler dışında sokakta el arabası üzerinde ve marketlerde kırtasiye ürünleri satıldığına dikkat çeken Gönül, "kırtasiye kırtasiyeciden alınır." dedi.

"Bu hafta bereket bekliyoruz"

Yaz sezonunun bekledikleri gibi geçmediğini aktaran Gönül, şunları kaydetti; "Okulların açılmasına az bir zaman kaldı ama henüz bir hareketlilik başlamış değil. İnsanlar zannediyorum fındıklarını henüz satamadı. Ekonomik olarak bir önceki seneye göre biraz daha ekonomik şartlar zor olduğu için piyasa tam olarak açılmış değil. Herkesin bir maddi sıkıntısı var ama bu hafta biraz daha hareketli olacak diye bekliyoruz. Yaz sezonu bizim için tamamen durgun geçti. Bizim sektörü sadece ekonomik kriz etkilemiyor."

"Kalitesiz ürünler satıyorlar"

Kırtasiye dışındaki yerlerin ürünlerin kanserojen içerip içermediğine dikkat etmediğini söyleyen Sedat Gönül; "35 senelik kırtasiyeci olarak bu işin içindeyiz. Bizim sektör haricinde başka sektörlerde kırtasiye ürünleri satıyor. Gıda marketi, hırdavatçı, pazarda el arabasında kırtasiye satılıyor. Bunun tamamen kendi sektörünün içinde hallolması lazım. Bu bizim en büyük sorunumuz, bunun gibi başka iş dallarında da böyle sorunlar var. Büyük marketler çok adi, düşük kaliteli lisanslı olmayan ürünleri hatta kanserojen madde taşıyan ürünleri getirip, reyonlarına koyuyorlar. İnsanlarda nedir ne değildir demeden alıyor ama aldıktan sonra bize gelip bizden alışveriş yapmaya geliyorlar ve bu konu sektörün önünü tıkıyor, insanların parası heba oluyor." diye konuştu.

"Ürününüz çöpe gitmesin"

'Bizim sattığımız ürünlerin bir çoğunda su mataralarının vs içinde Sağlık Bakanlığı onaylı 'CE' Belgesi ve bakanlığın onay verdiği ürünleri satıyoruz' diyen Gönül, şu açıklamalarda bulundu; "

 Kanserojen veya Çin malı olan ürünlere çok dikkat ediyoruz. Lisanslı ürünler olmasına dikkat ediyoruz ama 1-2 aylık bu işi yapan kişilerin hiçbirisi bunlara dikkat ettiğini zannetmiyorum. Tamamen piyasanın altındaki hiç kimsenin çocuğuna tavsiye etmeyeceğim ürünleri alıp satıyorlar maalesef. Sağlık Bakanlığı onaylı ürünleri almaları gerekiyor, velilerin dikkat etmesi gerekiyor. Lütfen, kırtasiye kırtasiyeciden alınır, güvendiğiniz kırtasiyeciden alın ki aldığınız ürün çöpe gitmesin.  Okullarda verilen listelerde öğretmenler markalı ürünler ister. Bu markaları diğer hiçbir marketler ve sektörler bilmez."

"Çanta fiyatları düştü"

Çantaların geçen yıla göre daha uygun olduğunun altını çizen Gönül; "Çanta fiyatlarında, piyasa biraz sıkıntılı ve kriz olduğundan dolayı geçen seneki fiyatın rakam olarak altındayız. Geçen sene 130-140 lira olan çantayı bu sene 80-90 lira bandında alabiliyorlar. İmalatçı firmalar, piyasa hareketlensin diye fiyatları bir miktar geri çekti. Bizde ekonominin biraz daha hareketlenmesi ve piyasanın tempo kazanması için kendimizden fedakarlık yaparak fiyatları biraz daha alt bareme çektik. Fiyatlar öyle çok korkutucu, ürkütücü değil ama dövizin etkisini vs. göz önünde bulundurursak bir önceki seneye göre bir miktar fark var. 

Ordu Hayat/Samet Sezer (Özel Haber) 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!