KIDEM, İŞSİZLİĞİN DE UMUDUN DA TAZMİNATI

KIDEM, İŞSİZLİĞİN DE UMUDUN DA TAZMİNATI
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Türk-İş’in 23. olağan genel kurul tarihinin yaklaşmasıyla gözler bir kez daha kıdem tazminatına çevrildi. Zira hükümet tarafından açıklanan her yeni ekonomi programında doğrudan ya da dolaylı kıdem tazminatının fona devri ya da benzer bir formül arayışı, emekçiyi örgütlü oldukları kurumların genel kurullarında söz konusu tehlikeye yoğunlaştırıyor.

Kıdem tazminatını, “İşçinin yıllar süren umudu, çalışanların nefesi, birikmiş hayalleri” olarak tanımlayan Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul, bu genel kurulda da bir kez daha konuya ilişkin karar alınacağını dile getirdi. Kıdem tazminatının ülkemizde iş güvencesi yerine geçtiğini söyleyen Yurdakul, tazminatın fona devri ya da başka bir formülde haksız işten atmaların artacağına dikkat çekti. 

Kayıtsız çalışma oranının zaten yüksek olduğu ülkede, işverenin, yıllardır toplu iş sözleşmeleri ile bir dizi hak kazanmış emekçi  yerine sıfırdan, asgari ücretin bile altında işçi almak istediğini anlatan Yurdakul, “İşveren bunu yük olarak görüyor. Bizler Türk-İş olarak da onun içindeki güç birliği oluşturan sendikalar olarak da kıdem tazminatının bugünkü halinden hiçbir esneme olmaksızın devam etmesi yönünde önerge vereceğiz” dedi.

YENİ UMUTLAR GEREK

Zaten Türk-İş’in daha önceki genel kurullarından da benzer kararlar aldığını hatırlatan Nihat Yurdakul, Türk-İş’in de işçiyi umutsuzluğa sürükleyecek, haklarını ortadan kaldıracak koşullara karşı mücadele etmesi gerektiğini, onların umutlarını kıracak gelişmelere karşı hazırlıklı olması gerektiğini belirterek, “Zaten 5-7 Aralık’taki genel kurulda bu yönde bir karar alınacaktır. En ufak bir esnemede emekçi üretimden gelen gücünü kullanacaktır. İşçiye yeni umutlar kazandırmak gerekir” değerlendirmesinde bulundu. Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı