'Kestane kebap, yemesi sevap'

'Kestane kebap, yemesi sevap'
Bu içerik 0 kez okundu.

Kış aylarının yaklaşmasının ardından kiraz, erik, karpuz, kavun gibi yaz meyveleri ortadan kalkarken, vatandaşlar kışlık meyvelere yöneldi. Bunların başında da Orduluların da vazgeçemediği kestane yer alıyor.

Vatandaşların bazılarının elde bazılarının ise en az 1 kg. alıp evde kestane yediğini söyleyen kestane satıcısı Alaattin Polat, kestanenin bir çok da yararlı özelliği olduğunu dile getirdi.

"Havalar soğudukça ilgi artıyor"

Havalar soğudukça kestaneye ilginin de aynı oranda artacağını aktaran Polat; "Kestaneye ilgi havalar soğudukça, gün geçtikçe daha iyi oluyor. Soğuğu seven bir meyve. Hava soğudukça insanların talebi biraz daha iyi oluyor. Sobası olan akşamleyin çeliği çocuğuyla oturup bir kilo kestaneyi kavurup çayla beraber yemeyi seviyorlar. Çoğunluk çarşı kalabalık olunca hafta sonları elde yiyorlar ama akşam eve giderken eve kesilmiş kestane götürüyorlar. Evlerinde çayın yanında çerez olarak kullanıyorlar." dedi.

"Zam yok"

Kestane fiyatlarının müşteriyi yormayacak şekilde olduğunu söyleyen Alaattin Polat, şunları kaydetti; "Fiyatlarda aşırı bir artış yok, geçen sene ile aynı fiyatlar. Kilosu 10 liradan başlıyor, 50 liraya kadar devam ediyor. Kestane Ordu'ya batı Karadeniz'den geliyor. Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop o yörelerden Ordu'ya getiriliyor."

"Birçok yararı vardır"

Kestanenin önemli yararları da olduğunu aktaran Polat; "Kestanenin yararlarına gelecek olursak; Yüksek ateşi düşürmeye yardımcıdır, sakinleştirici özelliği vardır, hücrelerin erken yaşlanmasını engeller, detoks özelliği vardır, vücudu toksinlerden arındırır ve bunlar gibi birçok yararı vardır." diye konuştu.  

Polat, son olarak kestane kebap isminin, kestanenin mangalda ya da tavada pişirilmesinden geldiğini kaydetti.

Ordu Hayat/Adnan Alparslan 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!