KAVURUCU SICAKLARDAN KAÇININ!

KAVURUCU SICAKLARDAN KAÇININ!
Bu içerik 0 kez okundu.

ODÜ Aile Hekimliği A.D. Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, son günlerde artan sıcaklara nemin de eklenmesiyle insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek durumların doğabileceğini söyledi.

Sıcakların artmasının mevsimsel bir durum olmasına karşın insan sağlığını olumsuz etkileyebileceğini de unutmamak gerektiği aktaran Enginyurt, "Sıcaklar vücudumuzda farkına varmadan sıvı kaybına yol açar. Vücudumuzun çok büyük bir kısmını oluşturan suyu kaybetmek vücudumuzda birçok organda geri dönüşü ve telafisi mümkün olmayan hasarlar meydana getirebilir. Bu durum özellikle bebekler, çocuklar ve yaşlılar için tehlike arz etmektedir." dedi.

Vücuttaki su miktarının azalmasının böbrek fonksiyonlarını  etkilediğini ve böbrek yetmezliğine sebep olduğuna değinen Enginyurt, yine sıvı kaybının birçok mekanizmayı etkilediği için tansiyon yükselmelerine neden olabileceğini ve sonucunda da beyin kanamasına yol açabileceğini dile getirdi.

"Sıvı kaybı vücuttaki düzeni bozar"
Sıcağa nemin de eklenmesiyle vücudun olumsuz etkilendiğini aktaran Enginyurt, sözlerini şöyle tamamladı; "Nem, özellikle sıcak havalarda insan vucudunu olumsuz yönde etkileyebilir. Vücutta aşırı terleme ve vücut sıcaklığının artması, neticesinde vücutta bıkkınlık ve metabolizmada yavaşlığa neden olabilmektedir. Sıvı kaybı vücudumuzdaki her organın doğal çalışma düzenini bozabilmektedir. Bu nedenden ötürü özellikle bebekler, çocuklar ve yaşlılar olmak üzere herkesin sıcak havalarda normalde tükettiğinden daha fazla su tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca güneşin direkt etkilerinden korunmak içinde günün çok sıcak saatlerinde dışarı çıkılmamalı, dışarı çıkıldığında da şapka takılmalı ve vücudun açıkta kalan kısımları içinse güneşten koruyucu kremler sürülmelidir. Açık renk giysiler giyilmeli ve gün içinde mümkün olduğunca sık duş alarak vücut ısısı sabit tutulmaya çalışılmalıdır."
Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!