"KATLİAMA DUR DEYİN"

Bu içerik 0 kez okundu.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Fatsa'nın Yukarıtepeköy, Yeşiltepe, Sudere, Şenyurt, Sazcılar mahallelerinde siyanürle altın aramalarının ardından şimdi de MTA tarafından köylüye haber verilmeden sondajlama çalışması yapıldığını belirterek, sondajlamadan sonra suların kirli beyaz aktığını söyledi.

 

Adıgüzel, Fatsa İlçe Başkanı Murat İnanlı, Ünye İlçe Başkanı İsa Maral ve CHP Fatsa eski İlçe Başkanı Doğan Çelebi ile birlikte Fatsa ile Ünye arasında yer alan Yukarıtepeköy, Yeşiltepe, Sudere, Şenyurt, Sazcılar mahallelerine giderek yapılan sondajlama çalışmasının verdiği tahribatları yakından incelediler.

"Tezgah kuruldu"

Mahalle sakinlerine destek olmak için sahada incelemelerde bulunan Adıgüzel, şunları kaydetti; "Yukarıtepeköy, Yeşiltepe, Sudere, Şenyurt, Sazcılar Köylerin bir bölümü Fatsa bir bölümü Ünye ilçemize ait. Ünye ve Fatsa arası tezgah kuruldu. Bölgede zaten bir İngiliz firması tarafından siyanürle işletilen bir altın madeni var. Bunun çevresinde insanların yaşam alanlarını şu kaynaklarını hatta oturdukları evleri direkt olarak etkileyen sondajlama faaliyetleri MTA tarafından köylüye de haber verilmeden yapılmaya başlanmış. Her sondaj alanına ayrı bir yol vurulmak suretiyle uydudan da görüldüğü üzere arazi hem sondaj ile hem de bu sondaj alanlarına açılan yollar ile delik deşik edilmiş. Uydu fotoğrafının eski ve yeni görünümlerinde tahribatın boyutu açıkça görülüyor.

"Köy infial içinde"

Yol açılırken hoyratça davranıp oldukça yüksek eğimli arazide büyük kaya ve molozlar aşağıdaki ev ve bahçelerin üzerine yuvarlanmış. Büyük bir kısmı da kenarda toprak ile karışık ilk yağmurda yuvarlanacak pozisyonda bırakılmıştır. Kesilen ağaçlar için izin alınıp alınmadığı belli değil dahası da ağaçlar alınıp götürülmekte hatta kütük masa yapılmak üzere kalın plaka halinde belli bir amaca yönelik kesilmektedir. Bunun izinli olup olmadığı konusunda sorular da yanıtsız kalmaktadır. Bu bölgede sondaj ile bir rezerv bulunsa dahi evlerin köylerin içinde altında herhangi bir işletme açılması kurulması fiziki olarak mümkün değilken böyle bir çalışma yapılması da ayrı bir sorudur. Köy gencinden yaşlısına büyük infial içindedir. Bu akıl almaz girişimin bir an önce sonlandırılması gerekmektedir.

"Suyu milletvekillerine götüreceğim"

Bu bölgedeki köyler içme ve kullanma sularını bu sondajın yapıldığı dağın yamaçlarından edinmektedir. Kaynaklarda sondaj sonrası suyun beyaz kirli beyaz aktığı görülmektedir. 200 hane sağlam kalan sadece bir kaynak suyuna kalmış köyde yaklaşan fındık mevsimi ile artacak şu ihtiyacı yeni sorunlara gebedir. Eldeki tek kaynağın suyunun da ne zaman kirleneceği belli değildir. Bu bölgedeki kaynak suyundan aldığım numuneyi TBMM Genel Kurulu'nda iktidar vekillerine sunacağım. Eğer cesaret edip içerlerse köylü de sondaja izin verecek. Yok içemezler ise köylü iktidar vekillerini de buraya kendilerine destek olmaya ya da MTA ile onu buraya sevk eden malum şirketlerin hoyratlığına vahşice yapılan bu doğa katliamına dur demeye çağırıyor."

"İzin vermyeceğiz"

Altın Madeni aramak için Fatsa'nın mahallelerinde sondaj çalışması yapılan alanlarda doğaya zarar verildiğini aktaran CHP Fatsa İlçe Başkanı Murat İnanlı ise; " Bundan sonraki süreçte de atalarımızdan çocuklarımıza emanet olan bu topraklarımızı korumak, kuş uçuşu Fatsamızın merkezine 1-2 kilometre kadar yakın olan bu maden alanlarının havamıza, suyumuza, topraklarımıza, yediğimize, içtiğimize zarar vermemesi için elimizden geleni yapacağız." diye konuştu.

Haber merkezi

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HAKEM FACİASI!
HAKEM FACİASI!
"SIRA PLAY-OFF FİNALİNDE"