Katliam ruhsatı!

Katliam ruhsatı!
Bu içerik 0 kez okundu.

Başta 2 bin 100 yıllık Ana Tanrıça Kibele heykeli olmak üzere her yıl yüzlerce tarihi eserin bulunduğu ve kazıların devam ettiği Kurul Kalesi’ni, dinamitlerle alttan alta oyan firma, ruhsatını yenilemek için başvuru yaptı.

Ordu’nun Altınordu ilçesi Bayadı Mahallesi’nde bulunan Kurul Kalesi’nde yapılan kazılarda 2 bin 100 yıllık Dionysos, Pan ve Riton tanrıları ve Ana Tanrıça Kıbele’nin heykelleri bulundu. Tarihsel, kültürel öneme sahip kazı devam ediyor ama kaleyi alttan oyan taşocağı da devam ediyor. Taşocağı için Ordu Valisi’nin başkanı olduğu OR-GE Vakfı’na 2005 yılında Melet Irmağı’ndan malzeme alma yetkisi verilmesiyle başlatılan süreç, OR-GE’nin yetkisini iki ay sonra özel şirkete devretmesiyle bugüne kadar geldi.

14 yıllık talan!

14 yıl önce Melet Irmağı’nın ağzından başlayan ve Kurul Kalesi’nin eteklerine dayanan malzeme alımı için dinamitlerle yapılan katliam, mahkeme kararları ve tüm tepkilere rağmen durdurulamadı.

Arkeologlar Kurul Kalesi’nde kuyumcu titizliğinde kazı yaparken, kalenin alt eteklerinde ise malzeme için dinamitler kullanılıyor, hem tarih, hem de doğa yok ediliyor.

Kale mezarları yok edildi

Çevreciler Kurul Kalesi’nin eteklerinde kaya mezarlarının bulunduğunu, bu dinamitle patlamadan sonra kaya mezarlarının kaybolduğunu ve görünmez olduğunu ileri sürerken, restore edilen iki duvarın da dinamitle yapılan patlamalar nedeniyle ayağa kalktığı ve boşlukta olduğu bildirildi.

Yenden ruhsat istediler

Dünyanın gözünün çevrildiği ve arkeologların tarihi ve kültürel önemli bir miras olarak gösterdikleri Kurul Kalesi’nin altında malzeme alarak bölgeyi daha da tahrip etmek isteyen şirket ruhsatını yenilemek için yeniden başvuru yaptı.

Yenilenmesin!

Çevreciler ve tarihçiler, bu ruhsatın yenilenmesinin büyük bir facia olacağı görüşündeler. Konuyu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e ileten Kente Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi turizmci Enis Ayar, ruhsatın yenilenmemesini istedi.

Enis Ayar, “ben burada resim çektiğim için 2 bin lira ceza aldım, yıllardır burada dinamit patlatanlara ceza yok” diyerek tepkisini dile getirdi. Adnan Alparslan/Seran Eren Şensoy (Ordu Hayat)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
ENGELSİZLER ORDUSU GALİBİYETE KİLİTLENDİ
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!
AYDIN HOCAYA VEFASIZLIK!