Advert

KAR HAYATI FELÇ ETTİ!

KAR HAYATI FELÇ ETTİ!
KAR HAYATI FELÇ ETTİ! Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu'da kar yağışı tüm ilçelerde etkili oldu. Yoğun  kar yağışından dolayı ulaşım aksadı. Ufak çaplı kazalar meydana geldi. Taksi ve dolmuşlara akın eden vatandaşlar, buzlu yollarda korku dolu anlar yaşadı. İl genelinde 773 mahallenin 596’sının yolu ulaşıma kapandı. Okullar 1 gün (bugün) tatil edildi.

Ordu'da Cumartesi günü sabah başlayan kar yağışı, etkisi artırarak devam ettirirken, ulaşımı da felç etti.

596 mahalle yolu kapalı

Bazı yerleşim yerinde 82 cm’yi bulan ve il genelindeki ortalaması 42 cm’yi bulan kar yağışından dolayı il genelindeki 773 mahallenin 596’sının yolu ulaşıma kapandı. 374 iş makinesi ve 450 personelle yürütülen karla mücadele çalışmaları sonucu, ulaşıma kapalı olan 444 mahalle yolu yeniden ulaşıma açıldı.

"33 mahallede elektrik yok"

Ordu Valiliği'nden yapılan açıklamada; "19 ilçemizin 152 mahalle yolu ulaşıma kapalı durumdadır. Elektrik hatlarında meydana gelen arızalardan dolayı 33 mahallemize enerji verilememektedir. 8 mahallemizle haberleşme sağlanamamaktadır. Kar yağışından dolayı ulaşıma kapanan mahalle yollarını açma çalışmaları, Ordu Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri ve kamu kurumlarına ait iş makineleri ve ekiplerin aralıksız çalışmalarıyla sürdürülmektedir." denildi.

Mevcut kar örtüsünün soğuk hava nedeniyle erimemesi ve üzerine 5 ila 10 cm civarında taze kar eklenmesi beklendiğinden sahil kesiminde 25-35 cm yüksek kesimlerde 1 metreye yaklaşan kar kalınlıklarının olacağı tahmin ediliyor.

Sıcaklık -22'ye kadar düşüyor

Ordu Valiliği, "Özellikle Pazar akşam saatlerinden gece saatlerine kadar sürecek yoğun kar nedeniyle, kıyı kesimleri de dahil kuvvetli buzlanma ve görüş mesafesinin düşmesi sonucu ulaşımda aksamalar görülebileceği kaydedildi. Gece sıcaklıklarının sahil kesiminde (Ünye, Fatsa, Ordu, Perşembe, Gülyalı)  -7 orta kesimlerde -15, -17 ve 1500 metre üzerinde yer yer -20, -22 dereceye kadar düşmesi beklenmektedir." açıklamasında bulundu.

Cumartesi gününden bu yana şiddetli şekilde devam eden kar yağışının bugün sabah saatlerinde durması bekleniyor.

Okullar 1 gün tatil

Meteorolojik veriler de dikkate alınmak suretiyle, devam eden yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları dolayısıyla il genelinde 10 Şubat Pazartesi günü (bugün), ilk ve orta dereceli okullarda, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile halk eğitim merkezlerinde, eğitim öğretime 1 gün ara verildiği açıklandı. Ayrıca, engelli ve hamile kamu personeli de aynı gün idari izinli sayılacağı belirtildi.

Ordu Valiliği'nden yapılan uyarıda; "İlimizde devam eden olumsuz hava koşullarından dolayı zorunlu olmadıkça araçla trafiğe çıkılmaması, ulaşım için toplu taşıma araçlarının kullanılması, trafiğe çıkacak araçların da mutlaka zincir takmaları, can ve mal güvenliği açıcından önem arz etmektedir." denildi.

Haber merkezi

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"SAĞLIK MÜDÜRÜ NE İŞ YAPIYOR?"
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI
ŞEHRİMİZ ORDU KİTABI