"KAR FINDIĞA İYİ GELDİ"

Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, il genelinde etkili olan karın fındığa bir zararının olmadığını aksine yararlı olduğunu dile getirdi.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı üreticileri tedirgin ederken, yağan karla birlikte üreticilerin yüzü güldü.

Ordu ve ilçelerinde etkili olan kar yağışının fındığa faydalı olduğunu belirten Soydan, Mart ayına kadar yağan karın fındığı etkilemeyeceğini söyledi.

"Fındık için önemliydi"

Fındıkta bir sorun olmadığının altını çizen Soydan, "Uzun zamandan bu yana kar yağmasını bekliyorduk. Daha önce yüksek kesimlere yağmıştı. Bu kez kar sahil ve orta kesime de yağdı. Özellikle bölgemizde fındık için kar çok önemliydi. Kar, toprağın su ihtiyacını gidermesi, daha verimli hale gelmesi ve fındıktaki hastalıkların önlenmesi açısından iyi oldu. Kardan sonra havalar ısındı. Fındıkta karanfil ve tozlaşma oldu, yine olacaktır. Şuan için fındık için olumsuz bir durum söz konusu değil." dedi.

"Mart ayına dikkat!"

Fındığın kardan etkilenmemesine karşın Mart ayında yağacak bir kar ve akabinde don olayının fındığı etkileyebileceğini aktaran Soydan; "Birkaç gece hava sıcaklığı eksilere kadar düştü. Tomurcuklarda uyanmalar olmadığı için kar fındığa zarar vermedi. Çok aşırı soğuklar ve don karanfile kısmi zarar verebilir. Genel olarak kar yağışı olumlu oldu. Karın bu aylarda yağması önemliydi. Ama bundan sonraki süreçte don riski devam ediyor. Özellikle hava sıcaklıklarının artmasıyla Mart ayında fındık uyanacaktır. Ancak şuan yağan kar fındık için iyi oldu." diye konuştu.

Soydan, son olarak üreticilerin 10 Mart'a kadar tarım sigortalarını yaptırması gerektiğini hatırlattı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!