"KAMU ÇALIŞANLARI VERGİ REKORTMENİ GİBİ"

Bu içerik 0 kez okundu.

Türkiye Kamu Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, beceriksiz sendikalar yüzünden kamu çalışanlarının yoksulluk sınırının altına muhtaç bırakıldığını belirterek, kamu çalışanlarından alınan vergilerin çok olmasına da dikkati çekti.

Kamu çalışanlarının alım gücünün azalmaya devam ettiğini aktaran Zengin, 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 7 bin 400 lira civarındayken, ortalama memur maaşının ise 4 bin 200 TL civarında olduğunu hatırlattı.

"Yetkiyi alma zamanı geldi"

'Ek zam talebimizi gündemde tutmaya devam edeceğiz' diyen Zengin, sözlerine şöyle devam etti; "Sözleşmeli çalışmanın bir an önce bitirilmesi ve kadrolu istihdamın bütün hizmet kollarında geçerli olmasını istiyoruz. İş güvencesi Türkiye Kamu-Sen'in kırmızı çizgisidir. Ücretli öğretmen vekil ebe, vekil hemşire, vekil imam. Böylesine farklı istihdam içerisinde kamu hizmetlerini sürdürmek kolay değil, dolayısıyla sözleşmeli istihdam modelinden bir an önce vazgeçilmelidir. Vergi dilimleri son derece can sıkıcı bir durum. Kamu çalışanlarının ödedikleri vergiler sanıyorum vergi rekortmeni olacak düzeydedir. Memurlar maaşlarını almadan, ihtiyaçlarını karşılamadan devleti olan sorumluluğunu yerine getirmek üzere vergilerini ödüyorlar. Ortada bir haksızlık var bu haksızlığı gidermek için kamu görevlilerini yüzde 15'lik vergi diliminde sabitlemek gerekmektedir."

"Artık verilen söz yerine getirilsin"

3600 ek gösterge sözü ve mülakat sistemine de değinen Zengin; "3600 ek gösterge konusunu söylemekten yorulduk. Sürekli olarak dile getiriyoruz. Salgın döneminde kamu çalışanları bunu fazlasıyla hak ettiler. Cumhurbaşkanının sözü bir an önce yerine getirilmelidir. Türkiye Kamu-Sen bu konuda çok ciddi bir çalışma yaptı ve o kanun teklifi Plan Bütçe Komisyonu'nda bekliyor. Bir milletvekili ek göstergenin çok zor olduğunu söylüyor, şu süreç maliyet hesabı yapılacak bir süreç değildir. Biz bu konuda ısrarlıyız,bir an önce ek göstergenin çıkmasını bekliyoruz. Yardımcı hizmetlilerin sorunlarını yakından biliyoruz. Bu insanlar emek vermişler, emeğe saygı duymak gerekir. Genel idari hizmetler sınıfına alıp memur kadrosu verilmeli ve bu arkadaşlarımız motive edilmeli. Mülakat sistemine cepheden karşıyız ve karşı çıkmaya devam edeceğiz. Mülakat kul hakkı demektir, her alanda mülakat kaldırılmalıdır." dedi.

Haber merkezi

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor