KALBİNİZ İÇİN STRESTEN UZAK DURUN!

KALBİNİZ İÇİN STRESTEN UZAK DURUN!
Bu içerik 0 kez okundu.

Medical Park Ordu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Tahir Ulusoy, Türkiye’de kalp hastalıklarının ölüm sebepleri arasında ilk sırada olduğunu söyledi.

 

12-18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası dolayısıyla önemli bilgiler veren Ulusoy, "Dünyada her yıl milyonlarca insan kalp ve damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor." dedi.

 

"Bol bol yürüyüş yapın"

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Tahir Ulusoy kalp krizi belirtilerini ise şöyle sıraladı; “Kalp krizinin en önemli belirtisi göğüs ağrısı ve çabuk yorulmadır. Bu belirtiler kişiden kişiye farklılık gösteriyor olmasına rağmen, çarpıntı, göğüste basınç ve sıkışma hissi, soğuk terleme, bulantı kusma, baş dönmesi gibi belirtiler ile de seyredebiliyor. Bu belirtiler 15 dakikadan uzun sürer ve aralıklı tekrar ederse durmaksızın acile başvurmalısınız veya 112 ile destek isteyerek riski en aza indirebilirsiniz. Kalp hastalıklarıyla mücadele edebilmenin en önemli yolu sağlıklı ve düzenli bir yaşamdan geçer.  Peki, kalbimizi korumak için ne yapmalıyız? Sigara alışkanlığından kurtulmalıyız. Bol bol yürüyüş yapmalıyız ki aşırı kilonun kalp hastalıklarında sigara kadar yüksek etkilerinden korunabilelim. Hareket halinde olmalıyız, bisiklete binmeli, dengeli ve düzenli beslenmeli, düzenli doktor kontrolleri ile kalbimizi korumalı ve kontrol etmeliyiz. Stres kalbimizi en çok yoran unsurdur. Bu nedenle stres faktörlerinden uzak durmalı ve stresle başa çıkmayı öğrenmeliyiz."

 

Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!