'Kadınlar olarak mücadelemiz sürecek'

'Kadınlar olarak mücadelemiz sürecek'
Bu içerik 0 kez okundu.

Eğitim Sen Şube Kadın Sekreteri Erengül Erkan Dalgıç, "Kız çocuklarının eğitim haklarından yoksun bırakılıp çocuk evliliklerinin normalleştirilmesini kabul etmiyoruz. Bu karanlık zihniyet, kız çocuklarını 12 yaşında anne olarak düşünebilmektedir" dedi.

Unvanı profesör olan ve Akit TV’ye konuşan bir akademisyenin de çocuk doğurma yaşı olarak 12-17 yaş aralığını ısrarla söylemesi yasalarca da çocuk olarak kabul edilen kız çocuklarına bakışını ortaya koyduğunu belirten Dalgıç, "Bu karanlık zihniyet, kız çocuklarını 12 yaşında anne olarak düşünebilmektedir. 12 yaşındaki çocuk henüz ortaokul 6. sınıf öğrencisidir. Bir profesör, 12 yaşındaki kız çocuklarının anne olabileceğini ısrarla söylemekte ve bunda bir sakınca görmemekte hatta bunu övmektedir. Çalıştığı üniversite tarafından bu kişinin görevine son verilmiştir." şeklinde konuştu.

'Kız çocuklarının eğitim haklarından yoksun bırakılıp çocuk evliliklerinin normalleştirilmesini kabul etmiyoruz. Öğrencilerini cinsiyetçi açıdan gören , objeleştiren bakış açısının kabul etmiyoruz' diyen Dalgıç, şunları kaydetti; "Üniversitelerimizin içinde bulunduğu karanlık tablo , yıllardır iktidar eliyle sürdürülen gerici kadrolaşmanın bu söylemleri sorgulanmalıdır. Bilimsel, laik, demokratik üniversite mücadelesinin toplumsal açıdan önemi, bu olaylarla  daha iyi anlaşılmaktadır. Yaşanan bu olaylar  fikir özgürlüğü gibi savunulamaz. Pedofili suçtur. Üniversiteler siyasi vesayetin ve iktidarın hegemonyası olmaktan kurtulmadıkça, bilim yuvası olmadıkça bu olayları yaşamaya devam edeceğiz. Biz kadınlar, bu karanlık zihniyetle mücadelemizi her yerde ve  her koşulda kararlılıkla sürdüreceğiz."

Haber merkezi

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!