KADININ GÜCÜ!

KADININ GÜCÜ!
Bu içerik 0 kez okundu.

TEMA Gönüllü Sorumlusu ve emekli tarih öğretmeni Aynur Zeren Tan, 'Ordu Yemekleri adlı kitabıyla dünyanın en prestijli yemek kitapları yarışması olan İspanya merkezli The Gourmand World Coobok Awards (Dünyanın En İyi Yemek Kitapları) yarışmasında yöresel yemekler kategorisinde 1'nci olurken, özel ödüle de layık görüldü. 20-23 Mart 2019 tarihleri arasında Paris'teki Unesco Genel Merkezi'nde kitabını ve Ordu yemeklerini tanıttı.

Ordu'yu Unesco'ya taşıdı

Edouard Cointreau'un temellerini attığı, alanında Oscar olarak kabul edilen 2003 yılından bu yana 150 ülkeden binlerce kitabın yarıştığı çok prestijli bir yarışma haline gelen 'Gourdman Yemek Kitapları' yarışmasına katılan Aynur Zeren Tan, Çin'de ödüller aldı.

Kitabın İngilizcesi de var

Emekli öğretmen ve tarihçi Aynur Zeren Tan, tarafından hazırlanan kitabın Türkçesi, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası, İngilizcesi de Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından bastırıldı. Kitabı İngilizceye kızları Damla Nur ve Berşan çevirdi.

Tan, 2016 yılında İspanya merkezli olan ve ödül töreni 2017 yılında Çin'de yapılan Dünyanın En iyi Yemekle Kitapları yarışmasında jüri tarafından özel ödüle layık görüldü. İçecekler kategorisinde de özel ödül alan başarılı tarihçi, burada gül suyu, ıhlamur, hırtanış üzümü ekşi suyu, yayık ayranı, erik suyunu tanıttı.

"Kitabı 3 felsefeyle çıkardım"

Ordu Yemekleri adlı yemek kitabıyla alakalı bilgiler veren Tan; "Kitabımı annem Nebahat Zeren ve tüm kadınlara ithaf ettim. Yemek kitabını 3 felsefeyle çıkardım. Yıllarca yaptığım çalışmalara dayalı yöremizle ilgili tamamen unutulmuş yemekleri gün yüzüne çıkarmak, bu yörede 100 yıldır yine bu yörenin malzemeleriyle yapılan yemekleri tanıtmak, yöremizdeki malzemelerle bundan sonraki için gençlere sevdirmek ve insanlara tanıtmak  için farklı neler yapabiliriz. Ünye'de çalıştığım zaman içerisinde yerel bir televizyonda bir tarih programı yapmıştım. Orada yöremiz yemeklerden de bahsetmiştik. O süre içerisinde annem ve babaannemden yöremiz yemekleriyle ilgili bilgiler alıp, araştırmalar yapardım. Emekli olduktan sonra bu yönde bir yayın  olmadığını gördüm ve bu kitabı yazmaya karar verdim. 10 yıl sonrasında Ünye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kitabım çıkarıldı. Dünyada yemeğin Oscar'ları sayılan Dünyanın En İyi Yemek Kitapları yarışmasında Ordu Yemekleri adlı kitabım özel ödül aldı. Yöresel yemekler dalında da 1'nci olduk. İspanya merkezli yarışmanın ödüllerini ise Çin'de aldık." dedi.

Ordu'yu Unesco'ya taşıdı

Tan'ın 'Ordu Yemekleri' adlı kitabı, 20-23 Mart 2019 tarihleri arasında Fransa'nın başkenti Paris Unesco Genel Merkezi'ne düzenlenen ve son 3 yılda dünyanın en iyi yemek kitaplarının yer aldığı sergi de insanların karşısına çıktı. Burada Biber tuzu, fındık, Ünye lokumu ve fındık ezmesini tanıttı.

"Ordu yemeklerini tanıttık "

Paris'teki Unesco Genel Merkezi'ne davet edildiğini ve orada Ordu yemekleri ile kitabını tanıttığını söyleyen Tan; "Paris'te Ordu yemekleri tanıtıp temsil etmekten büyük gurur duydum. Ordu yemekleri, doğal ürünlerden ve dünyadan çok taraftar bulan yeni beslenme akımları; Slow Food (Ev yemekleri) ve Raw Food'un en güzel yaratıcı yöresel yemeklerini barındırıyor. Bu yönde yemeklerimizin ve kitabın iddialı olduğunu savunduk. Ordu yemekleri, her beslenme örneğine hitap etmektedir. Vegan, Vejeteryan, Omnivör beslenme alışkanlıklarının hepsi,ne hitap etmektedir." dedi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul-Yusuf Can Erişen (Özel haber)

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!