"İSTİHDAMI GELİŞTİRECEĞİZ"

Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu İŞKUR Müdürü İsa Kaymak, 2019 yılının ilk 6 ayında 3 bin 781 kişinin İŞKUR tarafından işe yerleştirildiğini hatırlatarak, hem istihdamı sağlayıp hem de işten çıkarmaların önüne geçmek istediklerini dile getirdi.

 

Geçen yılın ilk 6 ayında 5 bin 476 kişinin işe yerleştirilmesine karşın dışsal kaynaklı ekonomik daralmalardan ötürü bu rakamın 2019 yılının ilk 6 aylık diliminde ise bu rakamın 3 bin 781 olduğunu söyledi.

"Ciddi destekler veriyoruz"

Kaymak; "İl İstihdam Toplantısında raporlarımızı verdik. 3 bin 781 kişiyi istihdam ettik ilk 6 aylık dönemde. Geçen yıl dışsal kaynaklı ekonomik sebeplerden dolayı bir daralma söz konusu. Bunun sahada ciddi etkileri var. Geçen yıl daha yüksek rakamdı bu. 2018 yılının ilk 6 ayında işe erişme rakamımız 5 bin 476 idi. Geçen yıl daha yüksek. Bu aradaki farkın sebebi dışsal ekonomik nedenler. İş yerlerinde bir takım işçi çıkarmalar söz konusu oldu. Buna rağmen ivme kazandırdığımız yerlerde var, özellikle tekstil sektöründe, çağrı merkezi, gıda sektöründe önemli ivmeler kazandırdık. Oralara ciddi destekler veriyoruz. Bunların dışında kısa çalışma ödeneği ile çalışma hayatı ile ilgili iş koşullarında bir daralması olan siparişlerinde daralması olan veya stoklarında artış söz konusu olan, çalışma saatlerini en az 3/1 oranında düşürmek zorunda kalan ve bundan dolayı işçi çıkarmak zorunda kalan iş yerlerine de desteklerimiz var. Kısa çalışma ödeneği dediğimiz destekler bununla ilgili çalışmalarımız oluyor. İşçi çıkartmanın da önüne geçmeye çalışıyoruz. Temel hedefimiz istihdamın geliştirilmesi, arttırılması ve nitelikli hale getirilmesidir." dedi.

Kaymak, kuruma kayıtlı iş arayanlardan 2 bin 67'si kadın, bin 680'i erkek, 34'ü engelli olmak üzere toplam 3 bin 781 kişinin işe yerleştirildiğini söyledi.

2019 yılının ilk 6 ayında 725'i kadın, 412'si erkek olmak üzere toplam bin 137 kişinin katıldığı 47 mesleki eğitim kursu düzenlendiğini ve bu kurslara katılan 86 kursiyerin istihdam edildiğini hatırlattı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!