İlgisizliğin faturası; 150 milyon TL

İlgisizliğin faturası; 150 milyon TL
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Ordu Ziraat Odası ve Ulusal Fındık Konseyi Eski Başkan Vekili Onur Şahin, destekler konusunda iktidar milletvekilleri ve Ziraat odalarının ilgisizliğinin Ordu’ya 51 milyon TL, üreticiye ise 150 milyon TL’ye mal olduğunu söyledi.

2014 yılından itibaren alan bazlı gelir desteğinin artırılmadığına işaret eden Onur Şahin, 6 yıldır dekar başına 170 TL olarak verildiğini söyledi. Şahin, fındık dışındaki diğer tarım ürünlerinde ise destek miktarının artırıldığına da vurgu yaparak şunları söyledi;

“Son 6 yıl içinde mazot- gübre desteğinde en az artış %79 işe fındık ürününde olurken çayır-mera alanlarına verilen destek dahi %156 oranında artırılmıştır. Son 6 yılı kapsayan tüm tarımsal destekler incelendiğinde Fındık ürününün Mazot-Gübre desteğinde en az artış yapılan, Alan bazlı- Havza Bazlı destekler kapsamında ise tek artışı yapılmayan ürünün Fındık Ürünü olduğu inkar edilemeyecek bir gerçektir. Başta Ordu milletvekilleri olmak üzere Karadeniz iktidar milletvekillerine sormak gerekir; siz Ankara’da ne yapıyorsunuz?

Başta Ordu olmak üzere Karadeniz Bölgesi milletvekillerinde kendi illerinin sorunlarıyla ilgisizliğin faturasını, 122 bin Ordu fındık üreticisi asgari 51 Milyon, Karadeniz fındık üreticileri 150 Milyon liralık gelirden mahrum bırakarak ödemiştir.

             Çok net olarak anlaşılmıştır ki, diğer bölgelerin milletvekilleri kendi illerine konu olan ürünlerin destek ödemelerini takip ederek yıllar itibariyle artış yapılmasını sağlamış, başta Ordu ili olmak üzere Karadeniz Bölgesi iktidar milletvekilleri temsil ettikleri insanların sorunlarına ve kazanımlarına ilgisiz kalmışlar, görevlerini yapmamışlar ve bu ilgisizliğin bedelini fındık üreticileri 6 yıl süreyle destek ödemelerinde hiçbir artış alamayarak ödemişlerdir.

            161 milyon TL de buhar oldu

İktidar milletvekillerinin ilgisizliği 2004 yılı don hasar bedellerinden 161 milyon lirasının da buhar olmasına neden olmuştur.

           Fındık bölgesi iktidar milletvekilleri tarımsal desteklemelerle ilgili seçmeninin ve bölge halkının hak ve kazanımlarını koruma noktasında üstlerine düşen görevlerini yapmamanın cezasını fındık üreticileri ve bölge ekonomisi olarak çekmekteyiz.

              Sonuç olarak; İlimizin ve Bölgemizin iktidar milletvekillerinin ilgisizliğinden kaynaklanan ve devam eden kayıplarımızı telefi etmemiz mevcut mevzuat çerçevesinde bugün itibariyle mümkün değildir. Fındık üreticilerinin uğradığı hak mahrumiyeti ancak 2020 yılına ait tarımsal desteklerin açıklanacağı ve 2020 içerisinde çıkarılacak ona olan Cumhurbaşkanı Kararıyla artırılmak suretiyle düzeltilebilecektir.

                 2020 yılında yayınlanacak olan Tarımsal Destek Kararnamesinin hazırlıkları bugünden itibaren yapılmak, son 6 yılda fındık üreticilerin yasadığı hak mahrumiyeti giderilmek zorundadır. Bunu sağlayacak olan da Ordu ve Karadeniz Bölgesi iktidar milletvekilleri ve bölge ziraat odalarıdır.

200 TL olmalıdır

Tarımsal desteklemelerle ilgili hazırlanan bu bilgi notu iktidar milletvekillerinin ve ziraat odalarının elini güçlendirecektir. Zira fındık üreticilerine bir ayrıcalık talep edilmemekte, diğer tarım ürünlerine uygulanan artışlardan fındık üreticilerine de uygulanması talep edilmektedir.

Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği 16 ilde uygulanmakta olup, bu illerinin milletvekilleri ve ziraat odaları bir araya gelerek 2020 yılı içerisinde açıklanacak olan 2020 Yılı Tarımsal Destek Kararnamesiyle ilgili çalışmaya bugünden başlamalı ve bu çalışma gurubunun önderliğini de 122 bin destekten yararlanan üretici sayısıyla birinci sırada olan Ordu iktidar milletvekilleri ve ziraat odaları yapmak zorundadır.

                    2014 yılından itibaren 6 yılık zaman diliminde bir artış yapılmayan Fındık ürünü Alan Bazlı Gelir Desteği 2020 yılında yayımlanacak olan Kararnamede 200 TL/dekar olarak uygulanmalıdır. Bu haliyle dahi 6 yıl içinde artış oranı % 17,6 olacaktır ki bu artış oranı dahi diğer tarım ürünlerine uygulanan artış oranları dikkate alındığında en düşük seviyede kalmaktadır.

                     Başta Ordu olmak üzere,  tüm Karadeniz İktidar Milletvekillerini ve varlık sebebi üreticinin hakkını korumak olan Ziraat Odalarını bu bilgiler ışığında aydınlatmanın yanında 2020 yılının tarım desteklerinin belirlenmesinde göreve davet ediyorum.” Haber merkezi                                                                          

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor