"İLAÇTA DIŞA BAĞIMLIYIZ"

Bu içerik 0 kez okundu.

24.Bölge Ordu Eczacılar Odası Başkanı Hakan Öztekin, 14 Mayıs Eczacılar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, sektörel olarak ilaç tedariki problemi yaşadıklarını belirterek, ilaçta dışa bağımlı olmak yerine yerli ve milli olmaları gerektiğini söyledi.

 

14 Mayıs Eczacılar Günü nedeniyle dün Ordu'daki eczacılar, Atatürk Parkı'nda toplandı. Ordu Eczacılar Odası Başkanı Hakan Öztekin, Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktıktan sonra açıklamalarda bulundu.

Eczacıların sorunlarının olduğunu aktaran Öztekin, bu sorunları çözmek için özveriyle çalıştıklarını dile getirdi.

"Sorunlarımız var"

Eczacılığın çok eskilere dayandığını hatırlatan Öztekin; "Ordu Eczacılar Odası olarak bilimsel eczacılığın 180. yılını kutluyoruz. 1968 yılından itibaren Eczacılık Bayramı olarak kutlanıyor. Eczacılık tarih kadar eskidir. Her dönemde sorunlarımız olduğu gibi bu dönemde de var ancak meslektaşlarımızın özverileriyle elimizden geldiğince bu sorunların üstesinden gelmeye çalışıyoruz." dedi.

"Kendi ilacımızı üretmeliyiz"

'Şuan sektörel olarak en büyük sıkıntımız ilaç tedariki problemi' diyen Öztekin, şunları kaydetti; "İlaçta kendimize yaklaşık % 20 imalat yapabilirken, hem etken madde hem de ilaç olarak % 80 dışa bağımlıyız. Bir an evvel diğer birçok hususta olduğu gibi ilaçta da yerli ve milli olmaya gayret gösterme bilincindeyiz. Bu bağlamda da çalışmalarımıza devam ediyoruz."

"Hiçbir eczacı stok yapmaz"

Eczacıların stok yaptığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Hakan Öztekin; "İlaçların eczacılar tarafından stoklandığı haberleri kesinlikle  doğru değil. Bu haberler tekzip edildi. Suç duyurusunda bulunuldu. Hiçbir eczacı meslektaşım asla ve asla stok yapmaz. Mümkün değil. Çünkü elimizden duran ilaçtan biz para kazanamıyoruz. Hangi ilacın ne zaman lazım olacağı belli olmuyor ki! Benim 3 bin 756 çeşit ilacım var. Hangi birisini kimin için saklayayım? Bunlar tamamen spekülatif." diye konuştu.

SGK ile ödeme konusunda herhangi bir sıkıntılarının olmadığını vurgulayan Öztekin; "Bir dönem ödemelerde sıkıntı oluyordu. Ancak şuna SGK ödemelerini düzenli olarak yapıyor. Sağlık Bakanımızla 54 Eczacı Odası Başkanı konuşup mutabakata vardık ve sözleşmemizi imzaladık. Birbirimize uyumlu bir şekilde de çalışmaya devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!