Hipertansiyon erken öldürüyor!

Hipertansiyon erken öldürüyor!
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Özel Ordu Umut Hastanesi’nden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Abdurrahman Kale, hipertansiyonun tehlikesine işaret ederek, kalp krizine zemin hazırladığı gibi tek başına da inme ve aort damarının yırtılması gibi ölümcül komplikasyonlara yol açan tehlikeli bir hastalık olduğunu söyledi.

Yüksek tansiyonun (hipertansiyon) çok uzun bir zaman dilimi süresince olumsuz etkilerini göstermeksizin sessiz bir şekilde insan vücudunun kalp ve damar sistemi, böbrek ve beyin gibi organlarında tahribatlar meydana getirebildiğini belirten Dr. Abdurrahman Kale, erişkinlerin yüzde 25’inde bu hastalığın görüldüğünü söyledi.

Yaşam süresini kısaltıyor!

Hipertansiyonun kalbin kanı pompalarken damar duvarında oluşturduğu basınç olduğunu da belirten Uz. Dr. Kale, şunları bildirdi;

“Hipertansiyon, kalp krizi, felç, kalp yetersizliği, böbrek yetersizliği gibi komplikasyonların gelişmesine katkıda bulunan hem erkeklerde hem de kadınlarda yaşam süresini kısaltan bir hastalıktır. Toplumdaki erişkinlerin yaklaşık %25 inde bu hastalık görülmektedir.

Hipertansiyon belirtileri

Yüksek tansiyonu olanlarda baş ağrısı , nefes darlığı veya burun kanaması olabilir, ancak bu belirtiler spesifik değildir ve genellikle yüksek tansiyon ciddi bir aşamaya ulaşana kadar meydana gelmez. Rutin bir kontrol yapılmayan tansiyon hastalarında ilerleyen zamanlarda böbrek ve kalple alakalı sorunlar gelişebilir. Yüksek tansiyon hastalarında meydana gelen baş ağrısı ense kökünde ağrıya neden olur. Bu nedenle ense ağrısı şiklayeti varsa hastanın tansiyonu ölçülmelidir.”

Uzman Dr. Abdurrahman Kale, hipertansiyonun tedavisinde ise yaşam tarzında bir takım değişikliklere gidilmesi, düzenli olarak egzersiz yapılması, kilo kontrolü sağlanması ve aşırı tuz tüketiminden kaçınılmasının son derece önemli olduğuna da vurgu yaptı.

Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!