HES'E KARŞI MÜCADELE!

 HES'E KARŞI MÜCADELE!
Bu içerik 0 kez okundu.

Korgan İlçesinde Balamir HES için yapılmak istenen altyapı çalışmalarının izinsiz olduğunu iddia eden halk jandarma çağırdı, tutulan tutanakla çalışma durduruldu.

Korgan ilçesi Çiftlik Mahallelileri Balamir HES lehine imar değişikliği yapılmak istenmesine itiraz haklarını kullanmak için değerlendirme toplantısı gerçekleşirdi.

Kahvehanede yapılan değerlendirmede, Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne verilmek üzere dilekçe toplanmasına karar verildi. Çevre köylerden ve İstanbul’da yaşayan ve arazisi olanlardan da dilekçe toplanacak.

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, şirketin izinsiz çalıştığını belirterek, imar değişikliğine izin vermemeleri gerektiğini söyledi. Gönül; “Balamir HES için süreç devam ediyor. ÇED için eksikliklerini gidermeye çalışıyorlar. Bu nedenle de imar değişikliği istediler. İtiraz hakkınızı kullanacaksınız. Eğer itiraz kabul edilmezse dava açma aşaması başlayacak. Sizler HES istemiyorsanız bizler sizin yanınızdayız. Ülkenin enerjiye gereksinimi yok. Şu an TÜİK verilerin göre 91 bin MW kurulum gücümüz var ancak bunun yarısı üretilip tüketiliyor. Yani yeni enerji yatırımlarına gerek yok. Bu nedenle imar değişikliğine izin verilmemeli.” dedi

Toplantı sırasında köylülerin şirketin dere kenarında yol yaptığını, şantiye kurduğunu söylemesi üzerine Gönül, çalışmanın yasadışı olduğunu, izinlerin tamamlanmadığını belirtti. Jandarma çağrılarak çalışmalara müdahale edildi.

Şirketin çalışanları jandarmaya ruhsatlarının olduğunu söyleseler de belge gösteremediler. ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak’ın jandarmaya, “Burada belge beklemeye gerek yok, zaten izinleri de yok. Gördüklerinizle ilgili tutanak tutun yeter. Ayrıca çalışma araçları buradan çıkarılmalı” deyince tutanak tutuldu, köylüler de tutanağı imzaladıktan sonra şirketin araçları ve işçiler alandan çıkarıldılar.

Yeniden yapılan değerlendirmede Osman Güvenalp avukatları aracılığıyla Savcılığa ve Kaymakamlığa suç duyuru yapılması gerektiğini söyledi. ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de, “Süreç yeni başladı, şirketin yasadışı çalışmalarına izin verilmemeli. Dilekçeleri çoğaltıp bir an önce Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne ulaştırılmalı. Ayrıca jandarmanın tutanağı da iletilmeli.” dedi.

Eski Belediye Başkanı Ali Kut ve vatandaşlar ise halkın HES'i istemediğini ve izin vermeyeceklerini söylediler.

Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor