"HAYVANA ŞİDDET SUÇTUR"

Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, Ordu'da yaşanan hayvan cinayetlerine tepki göstererek, 'Hayvana şiddete hayır' dedi.

Altınordu'da bir kedinin ayaklarını kesilmiş hale ölü bulunmasına ve Perşembe ilçesinde sahibinin dükkanı önünden alınarak tırnakları sökülmüş halde inşaat çukuruna atılan köpeğe eziyet edilmesine dikkat çeken Ordu Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, şu sözlerle tepkisini dile getirdi; "

"Caydırıcı düzenlemeler lazım"

Son zamanlarda hayvanlara karşı işlenen suç oranlarında büyük artış ile hayvanlara yapılan tecavüz, işkence ve hayvan cinayetleri toplum vicdanını rahatsız etmektedir. Ne yazık ki Ordu'da yavru bir kedi ayakları kesilmiş halde ölü bulundu, yine Perşembe ilçesinde sahibinin dükkanı önünden alınarak tırnakları sökülmüş halde inşaat çukuruna atılan köpeğe eziyet edildi. Peki ülkemizde görmezden gelinen ancak diğer gelişmiş dünya ülkelerinde erken teşhis tanısı olarak kabul edilen ve faillerinin potansiyel suçlu olarak görüldükleri ve bu nedenle cezalandırıldıkları “hayvan şiddeti”  hakkında bizler ne yapıyoruz? Tüm bu olaylar karşısında artık ülke olarak kapsamlı ve caydırıcı bir yasal düzenlemeye ihtiyacımız vardır. Hayvanları koruma kanunumuz “Kabahatler Kanunu” kapsamında olması nedeni ile hayvanlara eziyet edenler mahkemede yargılanmamakta, cüz’i denilebilecek bir miktar para cezası ile cezalandırılmaktadırlar. Kapalı alanda sigara içenle hayvana eziyet eden bir tutulmaktadır."

tin-köpeğin davası değil"

Davranış Bilimleri, suçların araştırılması ve kovuşturulması aşamasında, hayvana karşı işlenen suçun, insanlara karşı vahşi cinayetler işleyen faillerin kim olduğunu ve ne olacakları hakkında kuvvetli birer araç teşkil ettiğini belirtmiştir. Ülkemizde de ne yazık ki küçük çocukları istismar ederek öldüren bir çok suçlunun geçmişinde hayvan istismarı ve eziyeti görülmektedir. Bütün bu istatistiksel verilerden sonra, hala, hayvan taciz ve tecavüzüne sadece “itin-köpeğin davası” olarak bakmak, bu şiddet ve suç potansiyelinin sadece hayvanla sınır kalacağına inanmak, gerçek anlamda bir cehalet ve yanılgı içinde olmaktan başka bir şey değildir. Hayvana  yönelik şiddetin bir hak ihlali suçu olup, başta siyasiler olmak üzere herkes tarafından kabul edilerek bu yönde mücadele edilmesi ve herkesin “HAYVANA ŞİDDETE HAYIR” denmesi gerektiğini, basına ve kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."

Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünye hem üzüldü hem sevindi!
Ünye hem üzüldü hem sevindi!
Veteranlar dertli...
Veteranlar dertli...