“HAVA ŞARTLARI KAN BAĞIŞINA ENGEL DEĞİL”

 “HAVA ŞARTLARI KAN BAĞIŞINA ENGEL DEĞİL”
Bu içerik 0 kez okundu.

19 yıldan bu yana Kızılay Ordu Şube Başkanlığı görevini yürüten ve Şubat ayı içerisinde görevi bırakacak olan İlhan Sağesen, kan stoklarının normal seviyede olduğunu belirterek, tüm vatandaşları kan vermeye davet etti.

Soğuk ve kardan dolayı kan bağışlarının azaldığına değinen Sağesen, vatandaşların soğuktan dolayı kan vermekten çekinmemesi gerektiğini söyledi.

"Kan bağışında devamlılık gerekir"

Sürekli kan bağışında bulunarak kan stoklarının doluluk oranını artırmaları gerektiğini savunan Sağesen; "Kan stoklarımız Samsun'da. Şuan kan stoklarımızda azalma var. Ama tükenmişlik yok. Şuan % 65'lik bir doluluk var. O oran biraz esnek. Bazı gün çok kan geliyor ve değişiyor. Kanı bir ay içerisinde harcamamız gerekiyor. Devamlılık gereken bir oluşum. Kan yok diye bir şey olmaz. Kızılay bir türlü kanları buluyor ve hastaları mutlaka çaresiz bırakmıyor. Kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır. Kan, herkesin her zaman ihtiyacıdır. Düzenli kan bağışı yapalım, zor anlarda ihtiyaç sahiplerinin yanında olalım." dedi.

"Soğuklar bağışları etkiledi"

Soğuklarda da kan verilebileceğini hatırlatan Sağesen, şunları kaydetti; "Kar ve soğuklar nedeniyle insanlar şehre pek inmiyor. Köylerde bile hareket olmuyor. Soğuklardan dolayı kan bağışında bir azalma oluyor. Kan alma olanağımız azalıyor. Bizde ister istemez etkileniyoruz. Vatandaşlarımız da soğuklarda kan vermeye çekiniyor. Ama çekinmeye gerek yok. Soğuk havaların etkisiyle kan vermenin onları rahatsız edeceğini düşünüyorlar. Halbuki kan bağışına soğuk veya sıcak havanın bir etkisi yok. Gün içinde yeterli sıvı tükettikleri zaman kan bağışında bulunabilirler ve günlük yaşantılarına devam edebilirler. Hiçbir sıkıntı da oluşmaz. Bu gün başkasına lazım olur yarım bize. "

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!