HAMSİ YOKSA, MEZGİT, İSTAVRİT VAR!

HAMSİ YOKSA, MEZGİT, İSTAVRİT VAR!
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordulu vatandaşların sofralarının vazgeçilmezi olan hamsi, Karadeniz'i terk ederken, Gürcistan'dan da haftada bir gelir oldu. Bunun üzerine vatandaşlar mezgit ve istavrite yöneldi.

Balıkçı esnafı Aydın Ceylan, tezgahlarda hamsinin haftada birkaç gün olduğunu ancak buna karşın diğer balık türlerinin olduğunu belirterek, vatandaşların balığa olan ilgisinin yoğun olduğunu söyledi.

Kilosu 25 lira olan hamsiden uzak duran vatandaşlar, bol balık çeşidi olmasına karşın fiyatından ötürü mezgit, tirsi ve istavrite akın ediyor.

 

"Hamsi az çıkıyor"

Hamsinin azaldığına değinen Ceylan; "Yerli hamsi oldukça az. Gürcistan'da da bu şekilde. Hamsi artık fazla çıkmıyor. Tezgahlarda haftada bir iki sefer görebiliyoruz, oldukça azaldı. Hava şartları soğuk olursa hamsi açıklardan buralara gelir. Hamsinin ne kadar süreceğini kimse bilemez. Mesela bir haftadan beri hamsi yoktu. Birkaç gün önce yeniden gelmeye başladı." dedi.

 

"Balığa ilgi var"

Ceylan, hamsinin fiyatından dolayı tercih edilmediğini belirterek, diğer balıklara ise ilginin gayet iyi olduğunu söyledi. Ceylan; "Hamsinin azalmasıyla birlikte mezgit, istavrit, tirsi, barbun ve havuz balıkları bu aralar revaçta. Özellikle mezgit, istavrit denizden bol çıkıyor. Mezgitin olması fiyatı da düşürdü. Hamsinin kilosunun 25 lira olması sebebiyle hamsiye talep az. Tezgahlardaki diğer balıklara ilgi var. Mezgit 10 lira, tirsi 10 lira, istavrit 10 liraya satılıyor. Havuz balıkları pahalı olsa da tercih ediliyor. Somon 25, levrek 30, çupra 30 lira. Tezgahlarımızdaki havuz balıklarının fiyatları bu şekildedir. Artık balık sezonun yavaş yavaş sonuna geldiğimizden azalmaya başladı. Fiyatlarda ona göre ister istemez yükselişe geçecektir." diye konuştu.

 

Ordu Hayat/Yusuf Can Erişen-Samet Sezer (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!