HAMSİ GİTTİ, MEZGİT KALDI!

HAMSİ GİTTİ, MEZGİT KALDI!
Bu içerik 0 kez okundu.

Palamut yokluğuyla başlayan sezonda hamsi bolluğu yaşandı. Hamsinin de Gürcistan'a göç etmesi sonrasında denizler yine mezgite kaldı.

1 Eylül’de açılan av sezonunun ardından palamudun olmamasından dolayı Karadeniz’de erken başlayan hamsi sezonu da sona erdi. Hamsi Gürcistan'a kaçtı. Tüm dikkatler ise yine Karadeniz sofralarının vazgeçilmezi olan mezgite çevrildi.

"Mezgit avladık"

Bu sezon palamut olmadığını, hamsiyi de büyük trol gemilerinin avladığını belirten Gülyalı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Birol Koçak, "küçük tekneler mezgit avladı. Çünkü hamsiyi genelde büyük tekneler tutar. Bizim gibi küçük tekne sahipleri ise mezgit sayesinde ekmek kazanır. Bu ana kadar mezgit tuttuk. Bundan sonra da öyle devam edeceğiz." dedi.

"Artık mezgit de görülmüyor"

Denizde bu sene hamsi dışında çok fazla bolluk olmadığını aktaran Birol Koçak; "Bu sezon yerli küçük tekneler mezgit, barbun tuttu. Büyük trol gemileri hamsi ile istavrit avladı. Haziran ayına kadar mezgit tutmaya devam edeceğiz. Ondan sonra biraz barbun olur. Mezgit sezon başında iyiydi. Balıkçılarımız Ekim ayından Aralık ayının sonuna kadar mezgit avladı. Son dönemde yunus balıkları ağları yırtmaya başladı. Ayrıca denizde akıntı var. Bunlar birleşince de mezgit balığı azaldı." diye konuştu.

Mezgitin son dönemde fazla avlanamadığı için fiyatının da yükseldiğini aktaran Koçak, şuan mezgitin kilosunun tezgahlarda 25 liradan satıldığını söyledi.

Hamsinin artık Gürcistan'da tutulduğunu da söyleyen Koçak, tezgahlarda taze hamsi bulunabildiğini dile getirdi.

Ordu Hayat/Adnan Alparslan (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!