"HAMAM KÜLTÜRÜ DEĞER KAYBETTİ"

Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu tarihi Saray Hamamı işletmecisi Ali Aydın, geçmiş yıllarda olduğu kadar vatandaşların hamama ilgi göstermediğini belirterek, "Hamamcılık kültürü geçmişe göre popüler değil. Ancak sağlık açısından çok önemli." dedi.

 Geçmiş yıllarda hamam alışkanlığının daha çok olduğunu söyleyen Aydın, şimdilerde ise gençlerin havuz ve SPA'ları tercih ettiğini söyledi.

 

"Hamam kültürü olanlar geliyor"

Belli bir kesimin hamama gelmeye devam ettiğini aktaran Aydın; "Ordu’da hamama ilgi müşteri potansiyeli açısından çok yok. Gençlerden ziyade belli yaş grubunun üzeri yaşlılar, geçmişte hamam kültürü olan insanlar hamamı çok seviyorlar ve sürekli geliyorlar. Hamam her şeyden önce sağlıktır. Bütün hastalıkların ve toksinlerin vücuttan atılması için hamamda terlediğiniz zaman ve bol sıvı tükettiğiniz zaman vücudun dengesini sağlamış oluyorsunuz. Geçmişte bu şekilde hamamlar sağlık açısından değerlendiriliyordu. Günümüzde biraz daha farklı değerlendiriliyor." dedi.

 

"Unutulmaya yüz tutuyor"

Hamamların Osmanlı döneminden itibaren çok önemli bir yer olduğuna değinen Ali Aydın, şunları kaydetti; "Hamamlar ihtiyaç olarak geçmişte yapılmış. Hamamlar sağlık açısından faydalanmaları için çıkış noktası, belki insanların dinlendikleri yer. Osmanlı döneminde birçok önemli kararların hamamda alındığı tarihte geçiyor. Çünkü belli bir koruması olan ve insanların dinlendikten sonra sağlıklı kararları verebildiği bir alan olarak düşünülüyor. Ordu’da ve Türkiye genelinde Anadolu’nun bir çok ilinde hamamlar, hamam kültürü bir zorunluluktu. Fiziki ortam yetersizliği ve kalabalık yaşamadan dolayı hamamı tercih ediyorlardı. Karadeniz bu noktada biraz hamamların sayısının az olması nedeniyle Anadolu kültürünün sonradan Karadeniz’e göçler ile beraber gelmesiyle insanların hamam kültürü değişikliğe uğramış. Günümüzde havuz, SPA tarzı yerler tercih ediliyor. Bu yüzden hamamcılık kültürü geçmişte olduğu kadar popüler değil. Her gün biraz daha değer kaybediyor. Eski yapılara ve eski alışkanlıklara devam ettiği için unutulmaya yüz tutmuş durumda denilebilir."

 

"Düğünden önde hamama"

Gençlerin düğünden önce stres atmak için hamama geldiğini de aktaran Aydın; "Hamam fiyatlarım 30 TL, kese temizlenme ücretimiz 40 TL. Bunun yanında masaj hizmetlerimiz var. Paket olarak bunları sunuyoruz. Fiyat konusunda hiç tepki almıyorum. İnsanların ihtiyacı değişti. Yani biz elimizden geldiği kadar iyi hizmet vermeye çalışıyoruz. Hamamı daha çok düğünden önce yorgunluk atma stres atma ve bir arada kaynaşmak adına tercih ediyorlar. Tabi ki bunlar yaz sezonunda daha fazla tercih ediliyor. Bu kültürü korumaya devam ettirmeye çalışıyorum." diye konuştu.

 

Ordu Hayat/Samet Sezer – Seran eren Şensoy (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDUSPOR 1967 GELİYOR...
ORDUSPOR 1967 GELİYOR...
NİHAYET BÜYÜKŞEHİR OLDU!
NİHAYET BÜYÜKŞEHİR OLDU!