Gürgentepe'den fasulye atağı

Gürgentepe'den fasulye atağı
Bu içerik 0 kez okundu.

Gürgentepe İlçesine özgü bir tür olan ve uzun yıllardır yetiştiriciliği yapılan “Gürgentepe Çoban Fasulyesi”nin hasadına başlandı.

 

Hasat törenine Gürgentepe Kaymakamı Nursel Özdemir, Gölköy Kaymakamı Necdet Özdemir, Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin, Gürgentepe İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Kuzu ile teknik personeller ve çiftçiler katıldı.

“Gürgentepe Çoban Fasulyesi”  Gürgentepe İlçesi Ağızlar Mahallesinde Dursun Ali Çoban isimli çiftçimiz tarafından üretilmeye başlanmış ve süreç içerisinde tüm ilçeye yayıldı. Gürgentepe İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ordu Üniversitesi'nin gözetimi ve yönlendirmesi ile 2 yıl süresince deneme üretimleri yapılan fasulye çeşidinden olağanüstü yüksek verimlilik alındığı tespit edildi.

Dev taneleri ve yüksek verimiyle öne çıkan “Gürgentepe Çoban Fasulyesi”nden dekara 450-500 kilogram ürün alınıyor. Lezzeti ile diğer fasulyelerden ayırt edilen fasulyenin, “Gürgentepe Çoban Fasulyesi” adı altında coğrafi tescil çalışmalarına da başlanacağı belirtildi.

Tescil çalışması ile birlikte bu fasulyenin daha da geniş sahalarda üretiminin yapılması ve üreticilerimiz için ciddi bir gelir kaynağı olması hedefleniyor.

Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!