GÜLER, HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRİYOR

GÜLER, HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRİYOR
Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 40 yıldır hayalini kurduğu “Bilim Kent” projesini hayata geçirmek için düğmeye basarak, Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü protokol imzaladı.

Büyükşehirin, Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak gerçekleştirileceği ve TÜBİTAK ile iş birliği yapılacak olan çalışmada, Ulubey ilçesi Sayacabaşı Mevkii’nde Bilim Kent kampüsü kurulacak

Kollar sıvandı

Başkan Güler, 1979-1985 yılları arasında sırasıyla Uzman Yardımcısı, Uzman, Bölüm Başkanı, Müdür ve Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği yaptığı TÜBİTAK’ta görev yaparken memleketi Ordu’da hayalini kurduğu “Bilim Kent”ini hayata geçirmek için kolları sıvadı.

Türkiye'deilk!

Kurulacak Bilim Kenti Türkiye'de bir ilk olacak. Bilim Kent’inde matematik, fizik, kimya ve biyoloji branşlarında bilim insanlarına bilimsel araştırmalar yapabilme imkânı sağlanırken, bilim alanlarındaki problemler için tartışma ortamı, bilim alanında yeni modeller oluşturulması, bilim kültürünün yaygınlaştırılması ve bilim insanı olmaya özendirecek çalışmalar gerçekleştirilecek.

"Bilim insanları yetiştireceğiz"

Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü ile gerçekleştirilen protokol imza töreninde konuşan Başkan Güler, şunları kaydetti; “Bugün çok önemli bir karara imza atıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımızın desteği ile Ordu’da Bilim Kenti kuruyoruz. Matematik, fizik, kimya ve biyoloji Bilim Kenti kuracağız. Bilim Kent’inde matematik fizik, kimya ve biyoloji dersleri ayrıca Sosyal Bilimler ile desteklenecek. Ülkemizde Matematik Köyü var ama temel bilimlerin ana unsuru olan matematik, fizik, kimya ve biyoloji alanında bir oluşum yok. İşte biz Ordu’da bilim alanında müthiş bir projeyi başlatmış oluyoruz. Buradan yetişecek bilim insanlarımız ülkemizin temel bilimlerdeki güçlü yanını daha da güçlü bir hale getirecek. Kalkınmamızın temel unsuru olan bu matematik, fizik, kimya ve biyoloji dallarında her birinde belki de 400’ü aşan disiplinlerde eleman yetiştirmiş olacağız. Bu da ülkemiz için müthiş bir mukayeseli üstünlük olacaktır."

Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş ise; "Dünya bilim tarihinde Müslüman Türklerin oluşturduğu bilim merkezleri vardır. Bu bilim merkezlerinden birisi de Karadeniz’de inşallah Ordu’da olacaktır. Bugün 18 milyon öğrencimiz nüfusumuzun yüzde 20’si ama geleceğimizin yüzde 100’üdür. Dolayısıyla biz geleceğin yüzde 100’üne böyle bir ortam hazırlama iş birliği içerisindeyiz." dedi.

Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!