GÖRÜNTÜ VAR, KAZANÇ YOK!

GÖRÜNTÜ VAR, KAZANÇ YOK!
Bu içerik 0 kez okundu.

40 yıldan bu yana fotoğrafçılık yapan Ordu Hilal Fotoğrafçılık sahibi Yalçın Aydın, fotoğrafçılara ilginin geçmiş yıllara göre azaldığını belirterek, akıllı telefonların bile işleri etkilediğini dile getirdi.

 

Fotoğrafçılıkta işlerin kötüye gittiğini söyleyen Aydın, siftah yapmadan eve giden fotoğrafçı olduğunu söyledi.

 

"Akıllı telefonlar etkiledi"

Akıllı telefonların kendilerini etkilediğini aktaran Aydın; "Akıllı telefonların çıkmasıyla fotoğrafçılara olan ilgi çok fazla azaldı. Çünkü telefondan çekip arşivliyor, hard disk’e atıyor, baskı yapılmıyor. Akıllı telefonlar bizi her konuda etkiledi. Önceden 36’lık filmler vardı, pil alıyordu geliyordu baskılıyorduk, şimdi hiç bir şey yok, müşteri 5–6 kişi geliyor, millet diyor ki; ne kadar kalabalık 1 tane resim bastırıp gidiyorlar. Önceden düğünlerden sonra 200 tane resim bastıran vardı, şimdi 50 tane bile zor bastırıyorlar." dedi.

 

"Ucuza yapıp iş engelleyenler var"

Son dönemde vatandaşların sadece vesikalık çektirmek için fotoğrafçıya geldiğini söyleyen Aydın, şunları kaydetti; "Sadece vesikalık için geliyorlar, hatta mecbur kalmadıkça gelmiyorlar. 1976’dan beri bu işi yapıyorum. Aile fotoğrafları çekerdik, kartpostal çekerdik, hatıra fotoğrafları çekerdik hatta sakal bırakıp çektiriyordu sonra sakalı kestirip çektiriyordu. Şimdi hiç bir şey yok, sadece vesikalık var. Birde düğün içinde sağ olsun bizim arkadaşlar, yazın özellikle salonlarda bedava bedava resimleri çekiyorlar, görüntülerini çekiyorlar, diğer arkadaşlarını aç bırakıyorlar. Salonu kiralıyorlar, 250 liraya hem görüntü ve fotoğraf çekimi yapıyorlar, hatta albüm yapanlarda var. Diğer arkadaşlarının işlerini engelliyorlar. Zararına saloncuya çalışıyorlar."

 

‘Yaz sezonu yine durgun geçecek’

 

Yaz sezonlarının bile durgun geçtiğini aktaran Aydın; "3 senedir düğün sezonu durgun geçiyor. Ben her sene 150–200 düğün yapardım. Şuanda 60–70 düğün yapamıyoruz. Bunun yanında malum ekonomik kriz de bizi etkiledi. 370 liraya aldığımız kartı ben şuanda 800–900 liraya alıyorum. Ama satış fiyatımız yine aynı yerinde sayıyor. Dolar ve Euro ile çalışıyoruz, artışlarda en çok bizi etkiliyor. Bu gidişle elimizden makineleri çıkartmak zorunda kalacağız." diye konuştu.

 

"Son 5 senede işler kötüye gitti"

Malzeme fiyatlarının artmasına karşın bunu müşteriye yansıtmadıklarını ve zarar ettiklerinin altını çizen Yalçın Aydın; "Bu artışlara ve işlerin durgunluğuna göre şuanda fotoğraf çektirme fiyatlarımızda artış yok. 1 sene önce artış yapmıştık ama şuanda fiyatlar aynı. Bu artış da döviz kurlarının artışından dolayı oldu. Aldığımız malzemelerin fiyatları fazla ama satış fiyatlarımızı etkilemiyor. 5 sene önce bin 250 liraya yaptığım albümü, şuanda bin liraya yapamıyorum, zarar ediyorum. Biz bunu fabrikaya bastırıyoruz. Oraya bir daha ek para ödüyoruz. Onlarda her sene fiyatı yükseltiyor. Bu durumdan en çok biz etkileniyoruz. Çünkü bizim fiyatlarımız aynı kalıyor. O yüzden vatandaşı çok fazla etkilemiyor. Bizim gelirimizden çok giderimiz var. Son 5 senede işlerimiz daha da kötüye gitti. Dükkânını siftah yapmadan evine giden arkadaşlarımız var." şeklinde konuştu.

 

Ordu Hayat/Samet Sezer (Özel Haber)

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
OKAN, ZONGULDAK'IN YOLUNU TUTTU
OKAN, ZONGULDAK'IN YOLUNU TUTTU
TEKNOKENT, GATTOSU'YA EMANET
TEKNOKENT, GATTOSU'YA EMANET