Gölköy’de eğitim çöker!

Gölköy’de eğitim çöker!
Bu içerik 0 kez okundu.

10 okulun binaları tehlikeli olduğu için yıkılacak

Pandemi nedeniyle okulların nasıl açılacağı tartışılırken, Gölköy’de 10  okul için yıkım kararı alındığı iddiası gündeme bomba gfibi düştü. Bu gerçekleşirse yeni binalar yapıllana kadar ilçedeki sınıf mevcutları iki katına çıkmak durumunda.

 

habergolkoy.com sitesinde yer alan habere göre, Türkiye 2020-2021 eğitim öğretim yılına hazırlık yaparken, Gölköy’de eğitim tam anlamıyla kaosla başlayacak. Kaosun adı ise inşaat olacak. Çünkü Gölköy’de bulunan okulların büyük bölümü ya yıkılacak yada güçlendirme çalışması yapılacak. Hal böyleyken, koronavirüs ile psikolojik olarak çöküntüye uğrayan öğrenciler, bu seferde birleştirilmiş okullarda, kalabalık sınıflarda eğitim görmeye mahkum edilecek.

2020 yılını koronavirüs pandemisi nedeniyle büyük bir kaosla atlatan eğitim sistemi 2020-2021 eğitim öğretim yılına da kaosla başlayacak. Türkiye’de okulların ne zaman açılacağı konusunda ki tartışmalar devam ederken, Gölköy’de kaosun adı inşaat olacak. Çünkü Gölköy’de bulunan okulların büyük bölümü ya yıkılacak yada güçlendirme çalışması yapılacak. Hal böyleyken, koronavirüs ile psikolojik olarak çöküntüye uğrayan öğrenciler, bu seferde birleştirilmiş okullarda, kalabalık sınıflarda eğitim görmeye mahkum edilecek.

Pandemide nasıl olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı sınıfların sayılarını düşürmek için yöntem arayışına girmişken, hatta okulların bir gün açık, bir gün tatil olması, ders sayılarının düşürülmesi, tüm okulların sabahçı, öğlenci sistemine geçmesi gibi yöntemler masaya yatırılmış çözüm aranırken, Gölköy’de okulların büyük bölümünün yıkılması, pandemi döneminde çocuklar nasıl eğitim görecek? sorusunu tekrar gündeme getirdi.

Hangi okullar yıkılacak?

Habere göre, birçok okul için yıkım kararı alınmış durumda. Sadece okullar için yıkım kararı yok. Hürriyet İlkokulu ise güçlendirilecek.  İşte yıkılacak olan o okullar:

Damarlı İlkokulu ve Ortaokulu,

Emirler İlkokulu ve Ortaokulu,

Atatürk İlkokulu ve Ortaokulu,

Şehit Yaşar Biçer Mesleki Teknik Anadolu Lisesi A ve B blokları,

Gölköy Mesleki Teknik Anadolu Lisesi,

Karahasan İlkokulu ve Ortaokulu,

Aydoğan İlkokulu ve Ortaokulu,

Güzelyurt İlkokulu ve Ortaokulu,

Direkli ilkokulu ve Ortaokulu,

Gölköy Fen Lisesi.

Peki eğitim nasıl yapılacak?

Tüm okulların aynı anda yıkılacak olması Gölköy’de eğitim hayatında tam anlamıyla bir kaosa neden olacağı kesin. Bir taraftan pandemi ile mücadele edilirken diğer taraftan ise yetersiz bina ve alt yapı ile öğrenciler, öğretmenler ve veliler mücadele edecek.

Yapılan planlamalara göre, Aydoğan ve Karahasan İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri Alanyurt İlkokulu ve Ortaokulu’na taşınacak. Fen Lisesi ve Şehit Yaşar Biçer Biçer Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Terör örgütü FETÖ’ye yurt olarak yapılan ve daha sonra Ordu Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’na tahsis edilen binaya taşınacak, Gölköy Mesleki Teknik Anadolu Lisesi (Sağlık Meslek lisesi) ise şu anda İmam-Hatip Ortaokulu’na taşınacak. İmam-Hatip Ortaokulu ise İmam Hatip Lisesi’ne taşındı. Atatürk İlkokulu ve Ortaokulu’nun TOKİ İlkokulu ve Ortaokulu’na taşındı, ayrıca Emirler İlkokulu ve Ortaokulu’da TOKİ’ye taşınacak. Güzelyurt İlkokulu ve Ortaokulu’da Güzelyurt Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne taşındı.

Damarlı ve Direkli için formül aranıyor

İlk planlamada Direkli ve Damarlı da bulunan ve yıkılmasına karar verilen okulların tam olarak nereye taşınacağı belli değil. İlk planlamada Ahmetli’de bulunan ve İskender Ulus tarafından yaptırılan ve şu anda boş duran okula taşınması planlanıyordu. Ancak yolun uzak olması yeni yeni bir formül arayışına neden oldu.

Karahasan mahallesindeki okul kapatılacak

Yıkılacak okullar arasında bulunan Karahasan İlk ve Ortaokulu’nun kapatılarak Alanyurt İlkokulu ve Ortaokulu’na kaydırılması ve öğrencilerin taşımalı sistemle Alanyurt’a taşınması planlanıyor. Süleymaniye İlkokulu’nda bir sıkıntı görülmese de, binanın heyelan bölgesinde olması da yine kafalarda soru işareti oluşturuyor.

Yeniden test isteniyor

İlçede bazı teknik kişiler, yıkılmasına karar verilen okul binaların dayanıklılık testinin özel firmalara yaptırılmasına dikkat çekerek, devletin büyük bir yük altına girmeden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı elemanlarına yeni bir test yaptırılmasını istiyorlar. Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı