Göçe karşı nitelikli tarım…

Göçe karşı nitelikli tarım…
Bu içerik 0 kez okundu.

Coğrafi işaretli tek kivinin yetiştiği Ordu’da hasat dönemi; 'En Güzel Kivili Pasta' ve 'En İyi Kivi Bahçesi' yarışması ile başladı.

Türkiye’nin coğrafi işaretli tek kivisi olarak kabul edilen Ordu kivisinin tanıtımına katkı sağlamak ve kivi hasat sezonunu başlatmak amacıyla Fatsa ilçesi Ilıca Mahallesi’nde Ordu Kivisi Hasat Şenliği düzenlendi. Törene Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, protokol mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Nitelikli tarım”

Nitelikli tarım, teknoloji ve turizmi kullanarak Ordu’yu dünyanın sayılı şehirlerinden biri yapacağını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, şunları söyledi;

“Bu topraklar öyle topraklar ki ne diksen büyüyor. Bu topraklara bizim de layık olmamız lazım. Bunun için gece gündüz çalışmalarımıza devam ediyoruz. Göreve başladığım günden bu yana tarım projelerine çok önem veriyorum. Doğduğunuz yerde doymazsanız gurbet türkülerini söylemekten kendinizi alamazsınız.

Nitelikli tarım, teknoloji ve turizmi kullanarak Ordu’muzu dünyanın sayılı şehirlerinden biri yapmak için çalışıyoruz. Fındıkta dünya şampiyonuyuz. Bundan sonra diğer ürünlerimiz ile de bu başarıyı sürdüreceğiz. Marka olan kivimizin sadece Ordu’da değil tüm dünyada yayılması için uğraşıyoruz.”

“Her alanda ciddi gelişme”

Ordu’nun topraklarının değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Vali Seddar Yavuz da, ”Ordu’da her alanda ciddi gelişmelere şahitlik ediyoruz. Ordu’nun topraklarını değerlendirmeliyiz. Ülkemizde çok önemli projelere imza atmış Bakanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler ile birlikte çalışıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve geldiği günden bu yana tarım projelerine büyük önem vermesi bizleri mutlu ediyor. Bu tür işler ile çiftçimize ve ülkemize kazanç sağlayacağız. Bu işlerde emeği geçen tüm kurumlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Üretici daha çok kazansın diye

Ordu kivisinin coğrafi işaret unvanını aldığını belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, “Ordu’da tarımsal faaliyeti artırmak adına çok önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Üreticilerimize fındığın yanında ilave gelir getirici ürünleri ilimizde yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. İlimizde 25 yıllık mazisi olan kivinin üretiminin artırılması için yoğun çaba sarf ediyoruz. 25 yıllık mazi sonunda modern kivi bahçeleri ilimizde oluşturuldu. Türkiye’nin ilk coğrafi işaretli kivisinin tescilini de almış bulunuyoruz. Tüm Ordu’muza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!