Geçici vergide kaosa çözüm!

Geçici vergide kaosa çözüm!
Bu içerik 0 kez okundu.

Yeminli Mali Müşavir Dr. Nedim Türkmen,  mücbir sebep kapsamında olan mükelleflerin tamamının geçici vergi beyanname ve ödeme süresinin 17 Ağustos 2020'ye ertelenmesini önerdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığının gelirlerdeki azalmadan dolayı vergide ısrarcı olduğunu vurgu yapan Dr. Nedim Türkmen, bu süreç için şu öneriyi getirdi:

“Mücbir sebep kapsamında olan mükelleflerin tamamının geçici vergi beyanname ve ödeme süresi 17 Ağustos 2020'ye ertelenmelidir. Mücbir sebep kapsamında olmayan mükelleflerin geçmiş yıl zararlarını mahsup edebilmeleri için, Kurumlar Vergisi beyannamelerini vermeleri gerekmektedir. Bu beyanname 1 Haziran 2020'de verilecektir. Mücbir sebep kapsamında sayılmayan yaklaşık 415 bin mükellefin zarar mahsubu hakkının elinden alınmaması için, 28 Mayıs 2020'ye ertelenen geçici vergi beyannamesinin, Kurumlar Vergisi beyannamesinin verilmesinden sonraki tarih olan 2 Haziran 2020'ye ertelenmesi tartışmaları ortadan kaldıracaktır.

2020 yılının ilk 3 aylık döneminde alacakları ile ilgili müşterilerinden aldıkları çekleri karşılıksız çıkan ya da senetleri protesto olan mükelleflerin, şüpheli alacak karşılığı zarar yazabilmeleri için icra takibi yapmaları gerekmektedir. İcra takipleri 15 Haziran 2020 tarihine kadar durdurulmuştur. İcra takibi yapamadığı için, şüpheli alacak karşılığı zarar yazamayan mükelleflerin mağduriyetinin önlenmesi açısından, bu ilk 3 aylık dönemle ilgili olarak icra takibi olmasa da şüpheli alacak karşılığı yazabileceklerine ilişkin sirküler yayımlanmalıdır.” Haber merkezi

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!