"FİYAT DÜŞÜK OLURSA TMO DEVREYE GİRER"

Bu içerik 0 kez okundu.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatının serbest piyasada şuan 15.50 lira bandından  işlem gördüğünü belirterek, yeni sezon için bu fiyatın yeterli olabileceğini ancak fiyatın düşmesi durumunda TMO'nun devreye girebileceğini söyledi.

 

Serbest piyasada fındık fiyatının yükselmesine karşın üreticinin elinde fındık kalmadığına değinen Soydan, yeni sezonda fındık fiyatının 14 lira üzerinde oluşması gerektiğini savundu.

 

"Fiyat erken açıklanmalı"

Serbest piyasanın yetersiz olacağı yerde Toprak Mahsulleri Ofisi'nin fındık harmandan pazara inmeden fiyat açıklamasının daha doğru olacağını aktaran Soydan; "Biz her zaman serbest piyasa üreticiye cevap vermiyor dedik. Tek tarafıyla olumlu bir şekilde, devam etmeye çalışıyor. Onun için devlet burada müdahale etti. Bizim beklentimiz sadece eğer ki serbest piyasa fiyatları beklentilerin altında gerçekleşirse sezon başına giderken muhakkak TMO’nun bunu dikkate alarak üretici fındığını harmandan pazara indirene kadar, müdahale alımlarını açıklamalarıdır. Şuan için serbest piyasa fiyatları beklentinin altında değil. Konuyu yakinen takip ediyoruz." dedi.

 

"Fiyat düşmemeli"

Soydan; "Fındık, kesinlikle geçen sezon belirlenen fiyatın altına düşmemeli, üretici maliyetleri ve rekolte ve bunlar hesaplanmalı üreticinin refah payı yansıtılarak, bir fiyatın serbest piyasa da oluşması lazım. 14 liranın üzerinde oluşması gereklidir. Eğer bu fiyat oluşmazsa o zaman TMO’nun mağduriyeti olmuş olur o zaman, müdahale etmesi için gerekli çalışmaları o zaman yapabilirler. Zaten aldığımız bilgilerde şuan bu yönde. Fiyatlar istenilen seviyeye ulaşmazsa TMO’nun devreye gireceği konusunda bilgiler alıyoruz."

 

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!