istanbul escort

"FINDIKTAKİ 1 DOLARI KİM GÖTÜRDÜ?"

Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Sanayici ve İşadamları Derneği (ORDUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Engin, 2017 yılında fındık 3 dolarken, 2018 yılında 2 dolara düşmesini eleştirerek, aradaki bir dolardan dolayı tam 600 milyon dolar zarar olduğunu söyledi.

Dış alıcılara karşı Türk fındığının 3 dolar olduğuyla ilgili bir algı yaratılması gerektiğini savunan Engin, aksi taktirde kaybedenin üretici olacağını dile getirdi.

"Fiyatı Temmuz ayında açıklayın"

Kasım ayında fındık fiyatı açıklanmasını eleştiren Engin; "Bende herkes gibi fındık üreticisiyim. Geçen sene 3 dolara satılan fındık, ne oldu da 2018 yılında 2 dolara düştü? Enflasyon varsa var. Sonuçta fındıkta bir ihraç ürünü. Onun da fiyatının dolar olarak belirlenmesi gerekir. Bu konu acı bir şey. Türkiye'de 600-700 bin ton fındık üretilirken, bunun 300 bin tonu iç fındık olarak gidiyor. Kabuklu fındık fiyatı düşünce, direkt olarak işlenmiş olan iç fındığın fiyatı da düşmüş oldu. Arada 1 dolarlık bir fark var. Bu 1 doları kim götürdü? 600 bin tonda 600 milyon dolar yapar. Fındık sanayicileri mi, fındık tüccarları mı yoksa başka etkenler mi var? Bunun belirlenmesi lazım. Zaten Kasım ayında fiyat açıklanmaz. Temmuz ayında hasattan önce fındık fiyatının belirlenmesi lazım." dedi.

"Kaybeden Ordu ekonomisi olur"

Türkiye fındığının 2 dolara gitmesini eleştiren Engin, şunları kaydetti; "Türkiye'nin fındığı 3 dolar. Yerseniz yersiniz, yemezseniz de umurumda değil derseniz ve 2023'e kadar bu fiyat böyle algısı yaratırsanız, Avrupalı da, sanayici de onma göre hareket eder. İstikrar bakımından fındık fiyatının bu şekilde belirlenmesi lazım. Aksi taktirde kaybeden üretici ve Ordu ekonomisi olur."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
4 AYDIR MAAŞLARINI ALAMADILAR!
4 AYDIR MAAŞLARINI ALAMADILAR!
2.AMATÖRDE PLAY-OFF ZAMANI
2.AMATÖRDE PLAY-OFF ZAMANI