FINDIKTA NEM UYARISI!

FINDIKTA NEM UYARISI!
Bu içerik 0 kez okundu.

TZOB yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, TMO'nun levant kalite fındığı 16.5 liradan aldığını hatırlatarak, ürününü bu fiyata ve üstüne satmak isteyen üreticilerin nem oranlarına dikkat etmeleri gerektiğini savundu.

Serbest piyasanın yine üreticinin ihtiyacına cevap vermediğini söyleyen Soydan, bu yüzden çoğu üreticinin Toprak Mahsulleri Ofisi'ne yöneldiğini ancak oraya verirken de dikkat edilmesi gereken kurallar olduğunu hatırlattı.

"Nem oranını düşürmeliyiz"

Fındığın iyi kurutulması gerektiğini belirten Arslan Soydan; "Fındıkta nem oranı çok önemli. Çünkü nem oranı yüksek olan fındıkları depoya koyduğumuz zaman uzun vadeli ömrünün olmadığını görüyoruz. Nem, fındığı depoda çürümesine sebep olacaktır. Böylece depoda iyi olan fındıkların da çürümesine neden olacaktır. Nem oranları, fındıkların hem Toprak Mahsulleri Ofisi'nden hem de serbest piyasadan fındıkların geri dönmesine sebep oluyor. Fındıkların nem oranlarını düşürmemiz lazım. Bunun için de iyi kurutmamız gerekiyor. Acele etmeyelim. Sonuçta bir yıl bekledik. Bir yıl beklediysek, birkaç gün daha bekleyebiliriz. Fındığı son aşamaya getirmek kolay değil. Emeğimiz boşa gitmesin." dedi.

"Serbest piyasa cevap vermiyor"

Son olarak serbest piyasada düşen fiyatlara da değinen Soydan, şunları kaydetti; "TMO'nun fındık alımları 21 Ağustos itibariyle başladı ve devam ediyor. Üreticilerimizin hesaplarına fındıklarının bedelleri yatmış oldu. Paralar sadece 10 gün sonra hesaplara yattı. Serbest piyasada 16 liradan başlayan fiyatlar, bugün itibariyle 14 lira seviyelerine kadar değişti. Bu üreticilerimiz için olumsuz bir fiyat. Serbest piyasa koşulları, üreticilerimize cevap vermiyor. Vatandaşımızın hakkını ve emeğini karşılığını vermiyor. Bu yüzden TMO'nun piyasada olmasını istiyorduk. Üreticilerimizde şuan da fındıklarını TMO'ya vermeye devam ediyorlar. TMO, fındığı 16.5 liradan alıyor ama randımanla birlikte ortalama 17 liraya kadar çıkıyor."

Ordu Hayat/Yılmaz Ülgü (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!