FINDIKTA 'MAYIS BÖCEĞİ' UYARISI

FINDIKTA 'MAYIS BÖCEĞİ' UYARISI
Bu içerik 0 kez okundu.

Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, fındık ocaklarının dairesel bir şekilde kurumasına neden olan Mayıs Böceği'nin bahçeyi tamamen kurutmadan ilaçlamasının yapılması gerektiğini savundu.

 

Mayıs Böceği'nin coğrafyada büyük sıkıntılar yarattığını söyleyen Şensoy, üreticilerin mücadele etmemesi durumunda bahçedeki kurumanın git gide artacağını dile getirdi.

"Ocakları kurutuyor"

Mayıs Böceği'nin zararlarından bahseden Şensoy; "Mayıs böceği, fındığın saçak köklerini yer ve kurumasına sebep olur. Larvaları beyaz kalın kurt şeklinde toprağın içerisinde, Temmuz ayında köy evlerimize giren yerel adıyla dozirik denilen böceğin yavrularıdır. Mücadelesini biz genelde Eylül ayıyla Ekim ortalarına kadar kimyasal ilaçlama ile beraber yaparız, en etkili yöntemde budur. Coğrafya'da çok büyük sıkıntı yaratıyor. Fındık ocaklarını dairesel şekilde, bu yıl 3 ocak kuruduysa gelecek sene çevresindeki 10 ocağı kurutur. Çevresindeki ocakları sarmal bir şekilde kurutarak ilerliyor. Kesinlikle eğer bu sıkıntı varsa piyasada kimyasal ilaçları da mevcut, teknik arkadaşlara üreticilerimiz danışarak, hangi ilaç, dozu ne kadar ve ne zaman uygulanır diye sorabilirler. Zaten şu anda mücadele ayındayız. Üreticilerimiz kesinlikle mücadele etsinler. Mücadele etmediklerinde dairesel olarak hacmi arttıracaktır." dedi.

"Kültürel mücadelesi de var"

Mayıs Böceği ile kültürel mücadele de olduğunu belirten Şensoy, şunları kaydetti; "Erginleri görüldükleri zaman toplanıp imha edilebilir. Bahçe işlemesi sırasında larvaları toplanarak imha edilebilir. Fındık bahçelerinde kullanılan hayvan gübresi ve zuruf artıklarıyla zararlının bulaştırılmamasına özen gösterilmelidir. Ama şuan sadece kimyasal mücadele yapılabilir."

Ordu Hayat/Seran Eren Şensoy (Özel Haber)

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!