Fındıkta kara propoganda!

Fındıkta kara propoganda!
Bu içerik 0 kez okundu.

Prof. Dr. Naciye Selin Şenocak’ın Avrupalı tekel firmaların Türk fındığını önce ucuza almak ve sonra da yok etmek istedikleri yönündeki iddiaları gündeme bomba gibi düştü.

Türkiye’nin fındığına karşı çok büyük bir savaş açıldığını söyleyen Prof. Dr. Naciye Selin Şenocak'a göre Türk fındığını önce ucuza almak ve sonra da yok etmek istiyorlar.

Paris Üniversitesi Diplomatik ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Naciye Selin Şenocak, AA’ya yaptığı açıklamada Dünya Gıda Örgütü (FAO) ve İtalya Tarımcılar Derneği'nin ihraç edilen en tehlikeli tarım ürünlerinin başında Türk fındığının olduğuna dair bildiriler yayınladığını ileri sürdü.

Büyük savaş!

Şenocak şöyle konuştu: "Avrupa ve Amerika'da bir çok saygın medya kuruluşlarında Ordu ve Giresun'da üretilen fındığının zararlı olduğu, zehirli olduğu ve aflatoksin içerdiği gerekçesiyle alınmaması gerektiğine dair yayınlar yapılmakta, bildiriler dağıtılmaktadır. Bununla birlikte hiçbir bedel ödenmeden, kötü muamele yapılarak Giresun -Ordu fındığının Suriyeli mülteciler tarafından toplandığı ve emek sömürüsü yapıldığı yönünde haberler yayınlanmaktadır. Bundan dolayıdır ki Türkiye'nin fındığının satın alınmaması gerektiği konusunda çok yoğun bir propaganda yürütülmektedir. Bu da gösteriyor ki Türkiye'nin fındığına karşı çok büyük bir savaş açılmış ve Türkiye fındığını yok etmek istiyorlar. Yapılan bu propagandanın iki amacı var. Birincisi Türk fındığını ucuza almak, ikincisi ise Türk fındığını yok etmek istiyorlar. Şu aşamada henüz Türk fındığına ihtiyaç duyulduğundan dolayı tekel firmaları artık sizin fındığınıza rağbet yok diye ucuza almak istiyorlar. Uzun vadede ise Türk fındığının birçok ülkede alternatifini oluşturduktan sonra yok etmek istiyorlar" diye konuştu.

“Fiskobirlik güçlendirilmeli”

Türkiye yürütülen bu kara propagandaya karşı sessiz kalmamalıdır” diyen Şenocak, “Devlet tekelci firmalara karşı yaptırım uygulayarak kontrol altına almalıdır. Fındık Kooperatiflerini desteklemeli ve üreticiler tekelcilere mahkum bırakılmamalıdır. FİSKOBİRLİK'in güçlendirilmesi gerekmektedir" dedi.

Haber merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aşırı hız bir can daha aldı
Aşırı hız bir can daha aldı
2 DUYARLI İNSAN!
2 DUYARLI İNSAN!