"FINDIKTA BUDAMA VE GÜBRELEME ÇOK ÖNEMLİ"

Bu içerik 0 kez okundu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, fındık bahçelerinde yapılması gereken bakım ve besleme konularında üreticilere uyarılarda bulundu.

 

2019 fındık sezonunun geride kaldığını söyleyen Yılmaz, üreticilerin hiç ara vermeden önümüzdeki sezonun hazırlıklarına başlamaları gerektiğini hatırlattı.

"Toprak tahlili yaptırılmalı"

'Üretiminde lider olduğumuz fındıkta istediğimiz verim ve kaliteye ulaşabilmemiz için öncelikle budama ve gübreleme işlemlerini tekniğine uygun olarak zamanında yapmalıyız' diyen Yılmaz, şunları kaydetti; "Doğru bir gübreleme için ise bahçelerimizden toprak numunesi almak büyük önem taşımaktadır. Bu bakımdan üreticilerimiz, içinde bulunduğumuz dönem itibariyle önce bahçelerinden toprak numunesi almalı ve numune sonuçlarına göre zamanı geldiğinde doğru bir gübreleme uygulaması yapmalıdır. Ancak, gübreleme verim artışı açısından tek başına yeterli değildir. Bunun yanında doğru ve tekniğine uygun budama işlemlerinin de yapılması kaçınılmazdır. Doğru bir budama yapabilmek için ise üreticilerimizin öncelikle ocaklarında düzenli olarak dip sürgün temizliği yapmaları gerekmektedir. Çünkü dip sürgünü temizliği düzgün yapılmadığı takdirde ocaklarımız iyi havalanamamakta ve birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Aynı zamanda esas verim alacağımız dalların alacağı besin maddeleri bu dip sürgünleri tarafından paylaşılmaktadır. Bu da verimi ve kaliteyi olumsuz etkilemektedir. Bu sebeplerden dolayı gübreleme işlemi yapılmadan önce dip sürgünlerinin kesilerek bahçelerimizden uzaklaştırılması gerekmektedir. Dip sürgünü temizliğinin ardından öncelikle hastalıklı ve verimden düşmüş dallar kesilerek bahçeden uzaklaştırılmalıdır."

"Dekarda 300 kg'a ulaşılabilir"

Doğru bir budama ve gübrelemeyle dekara verimin 200-300 kg'a çok rahat ulaşılabileceğini vurgulayan Yılmaz; "İl Müdürlüğü olarak fındıkta verim ve kaliteyi artırmak amacıyla 2014 yılından buyana birçok proje uyguluyoruz. Özellikle uyguladığımız "Fındık Yetiştiriciliğinde Örnek Bahçe Oluşturulması Projeleri" ile birlikte ilimiz genelinde 2 binin üzerinde örnek bahçeler oluşturduk ve bu bahçelerimizde dekara verim 200-300 kg aralığında gerçekleşti. Bu rakamlarda bize doğru bir budama ve gübreleme ile verimin ne kadar arttığını açık bir şekilde göstermektedir. Üreticilerimizden bu noktada beklentimiz bahçelerinde bakım, besleme, hastalık ve zararlılarla mücadele işlemlerini zamanında ve doğru şekilde yapmalarıdır. Sadece 1 randıman artışı bu ilin ekonomisine yılda yaklaşık 70 milyon TL, verimde sağlanacak % 10'luk bir artış ise yaklaşık 350 milyon TL ilimiz ekonomisine ilave gelir getirmektedir." dedi.

Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!