istanbul escort

Fındıkta budama eğitimi verildi

Fındıkta budama eğitimi verildi
Bu içerik 0 kez okundu.

DOKAP Bölgesinde Ekonomik Ömrünü Tamamlamış Fındık Plantasyonlarının Rehabilitasyon ve Kalitesinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Fındık Araştırma Enstitüsünde “Fındıkta Budama Eğitimi” yapıldı.

Budama eğitimi Ordu Üniversitesinin Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali İslam tarafından verildi. Teorik ve uygulamalı olarak iki aşamalı yapılan  eğitimin uygulamalı kısmı FAE’nin deneme bahçelerinde gerçekleştirildi.

DOKAP Bölgesinde Ekonomik Ömrünü Tamamlamış Fındık Plantasyonlarının Rehabilitasyon ve Kalitesinin Geliştirilmesi Projesinde Giresun, Trabzon,Ordu ve Samsun olmak üzere 4 il yer alıyor.

İslam, fındıkta budamayla ilgili şu bilgileri verdi; "Halk arasında “bahçeleme, seyreltme, atlama, ayıklama, tımar, aralama” gibi farklı isimlerle de nitelendirilen budamanın zamanı genel olarak Sonbahar aylarıdır. Dikimde ve dikim sonrası takip eden yıllarda fidanlara şekil kazandırılması ile başlayan budama, fındıkta ekonomik verimlilik çağının sonuna kadar yıllık sürgün gelişiminin sağlanması, verimin artırılması ve ekonomik ömrün uzatılmasını sağlayan en önemli kültürel uygulamalardan bir tanesidir. Budama zamanı genel olarak fındıkta budama zamanı Sonbahar aylarıdır. Fındıkta budamaya vejetasyonun durduğu ve büyük oranda yaprakların döküldüğü dönem dikkate alınarak başlanmalıdır."

Haber merkezi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİRLEŞME TAMAM GİBİ!
BİRLEŞME TAMAM GİBİ!
U13 LİGİ'NDE DEV DERBİ!
U13 LİGİ'NDE DEV DERBİ!