"FINDIK ÜZERİNDEKİ OPERASYONU BOZACAĞIZ"

Bu içerik 0 kez okundu.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, son günlerde serbest piyasada fındık fiyatının 19 TL'ye kadar gerilemesine dikkat çekerek, fındık üzerinde bir manipülasyon yapıldığını ve bu oyuna izin vermeyeceklerini söyledi.

Fındık fiyatının serbest piyasada 25 TL'den 19 liralara kadar düşmesine tepkiler dinmek bilmiyor. Başkan Akça, rekoltenin az olacağının ortada olduğu bir sezonda tekelci firma ve işbirlikçilerinin fiyatı düşürmek için oyunlar oynamaya başladığını dile getirdi.

"Rekolte düşük çıkacak"

Çeşitli bahaneler öne sürülerek fındık fiyatının geri çekildiğini aktaran Akça; "Mayıs ayı içerisinde TMO, 22 bin ton fındığı 24 TL'den satışa çıkardı. Fındığı sadece sanayici ve ihracatçıya sattı. Piyasadaki, tüccara fındık satmadı. Bu satışta 22 bin ton piyasaya arza 300 bin ton talep geldi. Piyasayı şekillendiren tekelci ve arkasındaki işbirlikçileri, bir manipülasyon ve algı operasyonu yaparak, fındık talebi bitti, satılmıyor gibi bahanelerle serbest piyasadaki fındığın fiyatını 19 TL'ye kadar düşürdüler. Fiyatı düşürmekteki asıl amaç, 2020 hasat sezonu için bu yıl açıklanacak olan taban fiyatı etkilemek. Fiyatı düşürmek için oyun oynanmıştır. Taban fiyatın yüksek olmamasını istiyorlar. Görüyoruz, gözlemliyoruz ve bütün bölgelerden bilgi alıyoruz. Çünkü bu sene fındık rekoltesi düşük çıkacak. Geçen yıla göre rekoltede en az yüzde 20-25'lere varan bir düşüklük var." dedi.

"Manipülasyonlara izin vermeyeceğiz"

Akça, sözlerini şöyle tamamladı; "Sezonda fındığı ucuza kapatıp vatandaşın elinden her zamanki olduğu gibi ucuza alıp, kendi kazançlarına ve hizmet ettikleri tekelci ağa babalarına fazla para kazandırmakla alakalı bir operasyon yapıyorlar. Biz bu operasyonu bozacağız. Cumhurbaşkanı'nın desteği ve TMO'nun da iyi bir taban fiyat açıklaması ve üreticilerimizin de dikkat çektiğimiz konulara uymasıyla bunların oyununu bozmaya çalışacağız. 2020 yılı fındık taban fiyatının az açıklanması konusunda yapılan manipülasyona müsaade etmeyeceğiz."

Ordu Hayat/Tevfik Kul (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı