"FINDIK ÜRETİCİSİ EMEĞİNİ İSTİYOR"

Bu içerik 0 kez okundu.

Ordulu fındık üreticileri, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin yeni sezonda fındık fiyatını en geç Ağustos ayı içerisinde açıklamasını isterken, düşük fiyat ve fiyatın emeği karşılamaması yüzünden birçok üreticinin bahçesinden vazgeçtiğini söylediler.

 

Geride kalan fındık sezonu ve gelecek yıl fındıktan neler beklediklerini Serdar Memiş, Nurullah Yılmaz, Cihan Yılmaz ve Fatih Şen isimli üreticilere sorduk. Fındık üreticileri, yüksek fiyat ve fiyatın erken açıklamasını istediklerini belirttiler.

 

"Üretici mağdur"

 

Serdar Memiş adlı fındık üreticisi; "Fındık fiyatları ağustos ayının başında açıklaması lazım çok geç açıklıyor. Üretici fındığı erken satmak zorunda kalıyor. Gurbetçiler işlerine dönüyor, borcu olanın ödemesi geliyor. Üretici mağdur oluyor. Fındığın en az 17 liradan aşağı olmaması lazım, üretici fındık için yaptığı masrafları karşılayabilmesi için ayrıca sadece fındıktan geçinmeye çalışan tanıdıklarımız, arkadaşlarımız var zor durumdalar borçlu olanın tüccar elinden fındığı bana borcun var diyerek alıyorlar." dedi.

 

"Fiyat 17-18 lira olması lazım"

Bir başka fındık üreticisi Nurullah Yılmaz ise; "Fındık fiyatının üretici bahçeye girmeden önce belirlenmesi ve açıklanması gereklidir. Günümüz şartlarında şuan ki olan zamlara göre fındık fiyatlarının en az 17-18 lira bantlarında olması gerekir ki, fındık üreticisinin emeğinin karşılığını az da olsa alsın. Bu şartlarda üreticiler zorlanıyor. Önce fiyatı erken açıklayıp, ardından fındık fiyatının üreticiyi memnun etmesi lazım." diye konuştu.

 

"Fiyat hasada kadar belirlenmeli"

Cihan Yılmaz, fındık fiyatlarının masrafı karşılamadığını aktararak, şunları kaydetti; "Fındık fiyatı hasat zamanına kadar belirlenmesi lazım, çünkü üretici zor durumda borçlu oldukları kişiler bir taraftan sıkıştırıyor. Fındığın fiyatı böyle bir zamanda 17 liradan aşağı düşmemesi lazım. Çünkü bugün bir kişinin yevmiyesi 120 lira. İlacıydı, gübresiydi ve bahçe bakımı elde avuçta hiçbir şey kalmıyor. Çevremde birçok kişi fındık yetiştirmeyi bıraktı, bahçesini imara açtırdı. Bunların sebebi fındığın para etmemesidir. Aslında istenilen çok fazla bir şey değil, üretici emeğinin hakkını istiyor."

 

"Kasım ayında fiyat açıklanmaz"

Fındık üreticisi Fatih Şen de, üreticinin yanında olmak için fındık fiyatının daha erken açıklanması gerektiğini savunarak; "Karadeniz’de özellikle Ordu ve Giresun’da insanların geçim kaynağı fındıktır. Eğer bu ürünü 9-10-11 TL bandında açıklarsanız üreticilerin verdiği emeğini de çalmış olursunuz. Verdiğimiz emekler boşuna gider. İnsanlarla dalga geçermiş gibi Kasım ayında TMO alım yapıyor. Madem üreticinin yanında olacaksınız. Bu alımlar neden mahsul toplandıktan hemen sonra açıklanmıyor? Üretici zaten borcunu ödemek için fındığını çoktan satmış oluyor. Elinde ürün kalmamış oluyor! Fiyatı o zaman açıklasalar ne olur, açıklamasalar ne olur! Tüccar alacağını almış oluyor. İşin kısacası Geçti Bor’un pazarı sür eşeğini Niğde’ye." diyerek, fiyatın geç açıklanmasını eleştirdi.

 

Ordu Hayat/Samet Sezer (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
YENİ ORDUSPOR'DA 'SESSİZ' SÜREÇ!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!
ANTRENÖRLERDEN ÖNEMLİ ZİYARET!