“Fındık piyasasını mafya yönetiyor!”

“Fındık piyasasını mafya yönetiyor!”
Bu içerik 0 kez okundu.

 

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, serbest piyasada fındık fiyatının 26 liradan 19 liraya bilinçli ve sistemli bir şekilde düşürüldüğünü belirterek, “fındıkta serbest piyasa değil, mafya var!” dedi.

Adıgüzel, fındık konusunda üreticinin yanında durmak için siyasete açık çağrısını yineledi. Fındıkta bir yabancı firmanın taşeronluğunu yapan bir çetenin fındığı 26 TL’den günler içerisinde 19 TL’ye düşürerek hem üreticiyi hem de ülkeyi soyduğunu ileri süren Adıgüzel'in çağrısı şu şekilde;

“Bu oyunu bozalım!”

“Fındık serbest piyasada deniyor. Piyasa serbest değil ki fındık serbest olsun. Fındıkta piyasa değil mafya var. İki yıldır yaptığım çağrıyı yineliyorum; Amasız, fakatsız, lakinsiz bir araya gelelim.   Halk için gelelim. Bu oyunu bozalım. Fındığı da, üreticiyi de, ülkemizi de haramilerin ve işbirlikçi çetenin elinden kurtaralım.”

Adıgüzel, geçtiğimiz günlerde birçok kesimden görüş alarak hazırladığı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunduğu raporun detaylarını da basınla paylaştı.

“Operasyon Fiskobirlik ile başladı”

Raporda, fındıktaki operasyonun 2006 yılında Fiskobirlik’in lav edilmesi ile başladığını da belirten Adıgüzel, “Fiskobirlik’e operasyon yapılan 2006 yılında fındık fiyatı 5 dolar seviyesinde idi. Bugünlerde 3 doların altındadır. Tayyip Erdoğan’ın 2006 yılında Ordu’ya gelerek yaptığı konuşma ve çevresindekilerin yönlendirmesi ile Fiskobirlik operasyona uğramıştır. Yönetimindeki hatalar da buna fırsat vermiştir” dedi.

“Hükümetten gizli destek!”

Bu dönemde İtalyan büyük alıcı Ferrero firmasının, en büyüğü Oltan Gıda olan Türkiye’deki büyük ihracat firmalarını satın aldığını, hükümetin de yasal düzenleme ile bu firmaya ihracat izni verdiğini hatırlatan Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, “Fiskobirlik’in devreden çıkarılıp bu yabancı şirketlerin ihracatı kontrol altına almasıyla, serbest piyasa denilen fındık piyasası tamamen yabancı tekele ve onun ülkedeki işbirlikçilerine terkedilmiştir. Hükümet de bu duruma göz yummaktadır ve bu işbirliğine TMO üzerinden destek gizliden vermektedir.” Diye konuştu.

“Piyasa 4 firmaya kaldı”

Şu anda, fındık ihracatının %60’ının, içinde Ferrero’nun da olduğu yabancı menşeili 4 firma tarafından yapıldığına da vurgu yapan Adıgüzel, raporda şunlara dikkati çekti;

“15 yıl önce Karadeniz İhracatçılar Birliği’nde 392 üye varken, şu anda 35 kişi bir araya gelememektedir. Sadece Ordu’da 55 olan firma sayısı 6’ya düşmüştür. Bu yabancı kartel hükümetle yaptığı işbirliği sayesinde önündeki sezonun fındıkta hükümet politikasını öğrenebiliyor ve hatta birlikte belirleyebiliyor. Yerli ihracatçı ve sanayici ihracat bağlantısı kurarken de, kredi kullanırken de önünü göremiyor, finansman boyutu ile de bu kartel ile yarışamıyor.

Ferrero 2,5 dolara alıp, 30 dolara satıyor

Türkiye bu hali ile %70’ini ürettiği bir ürünün katma değerini kullanamamaktadır. Türkiye’de fındık üreticiden 3 doların altında fiyatlara alınırken, Ferrero’nun kendi ülkesi İtalya’da daha düşük kaliteli fındık daha yüksek fiyata satılmaktadır. Marketlerde ise 10 hatta 20 kat fiyata satılmaktadır.”

Fındık fiyatının bu sene 26 TL’lere çıkmış olması ve TMO’nun 24 TL’den fındık satmış olmasını bir alt çıta olarak değerlendiren ve 25 TL’nin altında bir taban fiyatı kabul etmeyeceklerini belirten Adıgüzel, raporun öneri bölümünde fiyatın 30 lirayı aşacağına da inandığını kaydetti.

“Üretici bahçeye girmeden fiyat açıklanmalı”

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel diğer yapılması gerekenleri de şöyle kayıt düştü;

“Fındık taban fiyatı sezondan önce, üretici fındığın dalından tutmadan açıklanmalıdır. Devlet, TMO ve Fiskobirlik eliyle taban fiyat uygulaması üzerinden ve piyasanın altında olmamak kaydıyla fındık alımı yapmalıdır. TMO alım yaparken, randıman oyunları yapılmamalıdır. “Fındık ezik büzük nemli” gibi bahanelerle üretici geri çevrilmemelidir. TMO ve Fiskobirlik, aldığı fındığın parasının bir bölümünü peşin ödemelidir. Yeterli sayıda alım ofisi kurulmalıdır. Üretici fındığı coğrafyada seyahat ettirmek zorunda bırakılmamalıdır. TMO alımlarında kota uygulanmamalıdır.

Fındık Borsası şart

Manüplasyonların önlenmesi, rekabetin korunması ve fındıktan ülke ve üretici lehine maksimum kazanım için tıpkı enerji ve bankacılık alanında olduğu gibi Fındık Piyasası Denetleme Kurulu kurulması. Fındık bahçelerinin gençleştirilmesi için devlet tarafından finansman desteği. Maliyetleri azaltmak için ilaç ve gübre fiyatlarının düşürülmesi ve yerli üretimlerinin teşviki. KDV’nin düşürülmesi ve vergi muafiyeti. Lisanslı depoculuğun teşviki. Endüstriyel iklimlendirilmiş depolar. Fındık İhtisas Borsası’nın kurulması. Fiskobirlik’in tekrar etkinleştirilmesi, siyasetten arındırılması ve düzenleyici görev üstlenmesi için gerekli mevzuat çalışmalarının yapılması.  Fındıkta uygulanan alan bazlı gelir desteğinin devamı. Ancak üretimi teşvik etmek için üretim bazlı olarak düzenlenmesi. Tarım sigortasının teşviki ve doğrudan gelir desteği için ön şart haline getirilmesi.  Tüm tarafların görüşü ve katkısı alınarak, Fındık Kanunu’nun çıkarılması.” Haber merkezi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Vali Sonel, bu kez de Çambaşı'nı paylaştı
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor
Ordu Barosu yağmura rağmen yürüyor