FINDIK KOZALAK AKARI TEHLİKESİ!

FINDIK KOZALAK AKARI TEHLİKESİ!
Bu içerik 0 kez okundu.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındığın en büyük zararlılarından biri olan 'Fındık Kozalak Akarı' için önlem alınması gerektiğini belirterek, aksi taktirde mahsulün doğmasını engelleyebileceğini söyledi.

 

Çok önemli bir fındık zararlısı olan fındık kozalak akarının, mahsulün meyve, yaprak ve sürgün gözlerinin tahrip ederek ekonomik kayıplara neden olduğunu aktaran Soydan, bu konuda mekanik ve kimyasal olarak mücadele yapılabileceğini dile getirdi.

"Ciddi bir zararlı"

Fındık kozalak akarının, kozalakların dökülerek kuru sürgün oluşmasına neden olduğunu söyleyen Soydan; "Fındık kozalak akarı, ciddi bir zararlı. Birçoğumuz bununla ilgili, mücadele yapmıyoruz. Mücadele eden üreticilerimiz de var. Bugünlerde fındığın filizlerinin uçlarında oluşuyor. Filizin ucunda oluşan kozalak akarı, orada fındık doğmasını engelliyor ve o bölgeyi kurutuyor. Bunu azımsamamak lazım. Bir dalda 4-5 tane olabiliyor. Bu da birkaç tane çotanak fındığın doğmasını engelleyecektir. Ciddi bir zararlı. fındık kozalak akarıyla mücadele yapabilen üretici sayısı çok. Az bugünlerde de kozalak akarının toplamayla ilgili mücadelesi yapılabilir." dedi.

"Tedbir alınmalı"

'Zararlıya karşı mekanik ve kimyasal mücadele uygulanmaktadır. Mekanik mücadele kozalak akarlarına karşı etkili bir yöntemdir. Kışın yapraksız dönemde kozalaklar toplanıp bahçe içinde bir yere toplu olarak bırakılmalıdır' diyen Soydan, şu açıklamalarda bulundu; "Fındık kozalak akarı çok önemli bir fındık zararlısı olup; fındığın meyve, yaprak ve sürgün gözlerini tahrip ederek ekonomik kayıplarına neden olmaktadır. Bazı fındık çeşitlerinde daha fazla oluyor. Kimyasal mücadelesi var ama şuan yapabileceğimiz mücadele en önemlisi. Kışın yapraksız dönemde kozalaklar toplanıp bahçe içinde bir yere toplu olarak bırakılmalıdır. Sürekli Mekanik mücadele yapılan bahçelerde kimyasal mücadeleye gerek duyulmaz. Üreticilerimizin fındık bahçelerini düzenli olarak kontrol etmeleri,  hastalık ve zararlı etmenlerle ilgili gerekli tedbirleri zamanında  almaları  yararlarına olacaktır."

Ordu Hayat/Adnan Alparslan (Özel Haber)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
GÜLYALI SPOR KULÜBÜ YENİDEN!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!
KIZLARDAN ÇİFTE ŞAMPİYONLUK!