istanbul escort

"FINDIK FİYATINDA İSTİKRAR LAZIM"

Bu içerik 0 kez okundu.

TMO'nun piyasadan çekilmesiyle Ordu Ticaret Borsası tabelasındaki fiyat 13.50 TL'ye çıkmıştı. Fiyatın artmasına rağmen serbest piyasaya fındık getiren olmazken, TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fiyatların geç yükseldiğini söyledi.

Bir an önce serbest piyasada istikrarlı bir fiyat politikasının olması gerektiğini savunan Soydan, istikrar oluşmaması durumunda zararlı olanın üretici olacağını dile getirdi.

"Geç kalındı"

Serbest piyasada fiyatların hasattan önce bu seviyelerde olması gerektiğini aktaran Soydan; "Fındık fiyatları, serbest piyasada olması gereken fiyatlara yeni geliyor. Borsa fiyatlarım yükselişe geçti ama üreticilerin büyük kısmı fındığını sattı. Az bir üretici bu fiyattan yararlanabilecek. Zaten üreticinin elinde çok dikkate alınabilecek bir fındıkta kalmadı. Önemli olan bu fiyatların sürekli hale gelmesidir.Önümüzdeki hasat sezonu yaklaşırken, fiyatların aşağıya doğru düşmemesi lazım. Tabeladaki fiyatın yükselmesini,n genele yansıması önemliydi. Serbest piyasada fiyatların yükselmesi daha önce olmalıydı. Geç kalındı." dedi.

"İstikrar olursa herkes kazanır"

Serbest piyasanın önümüzdeki sezondan itibaren istikrarlı bir fiyat oluşturması gerektiğine dikkat çeken Soydan; "Serbest piyasanın, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin açıkladığı fiyatın üzerinde piyasaya girip alım yapması lazım. Üretici önünü görmeli. Bunun için de istikrarlı bir fiyat olması gerekiyor. Fındık üreticisi, istikrarlı bir fiyat görürse, bu ihracatçıya da, sanayiciye de, manava da yarayacaktır. Çünkü fiyat istikrarı olunca fındık üretimi artacaktır, üreticinin maliyeti düşecektir, Bu da verim ve kaliteye yansıyacaktır. İstikrarlı fiyat daima üreticinin bahçesine bakmasına bununla birliktede verimin artmasını sağlayacaktır. Burada herkes kazanacaktır, ülkemiz kazanacaktır. Eğer serbest piyasada fiyat istikrarı oluşmazsa, devletimizden tekrar fındığa müdahale etmesini isteyebiliriz."

Ordu Hayat/Gözde Özgür (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİRLEŞME TAMAM GİBİ!
BİRLEŞME TAMAM GİBİ!
U13 LİGİ'NDE DEV DERBİ!
U13 LİGİ'NDE DEV DERBİ!