"FINDIK FİYATI BEKLENTİLERİ KARŞILADI"

Bu içerik 0 kez okundu.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, fındık fiyatlarının Cumhuriyet tarihinde hiç 3 doları görmediğini hatırlatarak, 17 TL'lik fiyatın üzerine alan bazlı gelir desteğiyle beraber fiyatın 19 lirayı bulduğunu dile getirdi.

 

Devletin piyasayı desteklemesinin önemli olduğunun altını çizen Şahin, açıklanan 17 TL'lik fiyatın hem üreticinin hem de sanayicinin beklentisine cevap verdiğini kaydetti.

"Piyasaya destek verilmesi önemli"

Fındık fiyatının geçen seneye göre 5 lira yüksek fiyata işlem göreceğini aktaran Şahin; "Fındık fiyatları Cumhuriyet tarihinde hiç 3 dolar olmadı. Fındık fiyatları şuanda alan bazlı destekle birlikte yaklaşık 19 TL civarında oluyor. Bizim beklediğimiz fiyat, üreticinin sanayicinin beklentisine cevap verdi diyebilirim. 20 lira olsa daha iyi olurdu o ayrı mesele. Ama Türkiye'de ve dünyada ekonomik kriz var olsa çok iyi olurdu. Ama yine de şuanda ki fiyat iyi fiyat. Ordu ekonomisi fındığa dayalı, geçen sene bölgemizde 200 bin kilo fındık oldu, herkes fındığı 12 liraya sattı. Şuanda 17 lira olduğunda 5 lira fark etmiş oluyor. 5 lira demek eski hesapla 1 katrilyon Ordu'ya az girdi geçen sene. Bu parayı büyük alıcı bir İtalyan firması fındığı o aldığı için, ihracatımızın % 80 onunla olduğundan geçen sene bizden 12 liraya aldı. Sadece fiyat farkından 1,5 katrilyon civarında para kazandı dış alıcı. Yani devletin fiyat konusunda piyasayı desteklemesi lazım. TMO, geçen sene piyasaya Kasım ayında girdi. İnşallah Ağustos ayında girer. Kurban Bayramı'ndan sonra gireceği açıklandı. Yılbaşından sonra fındık fiyatları 18-20 lira aralığında ve üstünde olabilir." dedi.

 

Ordu Hayat/Samet Sezer (Özel Haber)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beklenen maskeler geldi!
Beklenen maskeler geldi!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!
BAŞARININ KİLİDİ TARAFTAR!